Protest medyków. MZ o porozumieniu, a strajkujący o jego braku
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wtorkowych rozmowach wiceministra Piotr Brombera ze strajkującymi medykami. "Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia" - przekazano w komunikacie. Na tym, zdaniem resortu, propozycje się nie kończą. Jednak do porozumienia nie doszło.
Piotr Bromber po zakończeniu czwartkowych rozmów z przedstawicielami protestu medyków przekazał, że Ministerstwo Zdrowia zaproponowało wzrost wynagrodzeń w 2022 roku na poziomie 70 proc. od nakładów na ochronę zdrowia. Jak zaznaczono, jest to zgodne z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie.
W komunikacie resortu czytamy również, że złożono propozycję "przeniesienia pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania".
Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych dodało, że po 8 godzinach rozmów uzgodniono tabelę z grupą zawodów, która precyzuje poziom minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia.
Strajk Medyków. Propozycje Ministerstwa Zdrowia
"Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej" - podkreślono w komunikacie.
Natomiast Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia zaprosił na Twitterze na konferencję prasową w Białym Miasteczku. Odbędzie się ona w środę o 17:00. Medycy mają przekazać na niej, jakie są szanse na porozumienie z resortem zdrowia.
Kolejne rozmowy przedstawicieli strajkujących medyków z Ministerstwem Zdrowia zaplanowano na czwartek.
Zobacz też: Prof. Wojciech Maksymowicz o czwartej fali. Kreśli czarny scenariusz
Strajk medyków. Podsumowanie czwartkowego spotkania
Po czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami resortu zdrowia głos na konferencji w imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej zabrał Tomasz Imiela.
- Jesteśmy po kilkugodzinnych rozmowach, w których trakcie poruszyliśmy wszystkie punkty postulatów i trzeba jasno sobie powiedzieć, że w większości punktów jesteśmy bardzo dalecy od uzyskania jakiegokolwiek porozumienia - powiedział Imiela.
Przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się do słów wiceministra Brombera, który przekazał w rozmowie z mediami, że do porozumienia jest coraz bliżej. Zasugerował on, że może do niego dojść już niedługo.
- Nie chciałby się szerzej odnosić do słów ministra. Jest późno, rozumiem, że humor dopisuje. Obiektywnie patrząc na to co się dzieje w rozmowach, to w najważniejszych punktach jesteśmy bardzo daleko - wyjaśnił.
- Jednocześnie jesteśmy otwarci na porozumienie, jeżeli będzie taka wola pójścia na kompromis w czwartek - podkreślił Imiela.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Naczelna Izba Lekarska