PolskaProkuratura wyjaśnia okoliczności śmierci policjantów

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci policjantów

Warszawska prokuratura okręgowa bada
okoliczności śmierci sierż. Tomasza Twardo i st. post. Justyny
Zawadki, których ciała odnaleziono we wtorek w samochodzie
zatopionym w rozlewisku rzeki Kostrzyń (Mazowieckie). Wszystko
wskazuje na to, że był to nieszczęśliwy wypadek.

Jak powiedział rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Maciej Kujawski, na razie prowadzone jest jedno śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez szefa funkcjonariuszy, b. komendanta komisariatu kolejowego. To on wydał im - niezgodne z procedurami - polecenie odwiezienia do domu byłego już dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA. Policjanci dojechali na miejsce, zaginęli w drodze powrotnej.

Zbieramy materiały związane z tą sprawą. Dzisiaj przeprowadzana jest sekcja zwłok funkcjonariuszy. Prawdopodobnie konieczne będą dalsze specjalistyczne badania. Będą też przeprowadzane oględziny samochodu (policyjnego, nieoznakowanego poloneza - PAP) - powiedział Kujawski. Nie wykluczył, że w przyszłości może dojść do rozdzielenia śledztw, ale, jak zaznaczył, decyzja zostanie podjęta po zgromadzeniu materiałów.

Dodał, że biegli będą musieli odpowiedzieć na szereg pytań - m.in. czy śmierć policjantów nastąpiła w wyniku obrażeń po wypadku czy też utopienia. Dokładnie sprawdzany będzie też ich samochód, by - jak powiedział Kujawski - odtworzyć szczegółowo przebieg wypadku. Chodzi tu m.in. o ustalenie, czy mogło dojść do kolizji z innym autem. We wtorek eksperci stwierdzili wstępnie, że samochód nie ma żadnych poważniejszych wgnieceń - co świadczyłoby o zderzeniu z innym autem.

Dyrektor biura komunikacji społecznej KGP Paweł Biedziak powiedział, że w tym miejscu w którym do rozlewiska rzeki wpadł polonez policyjny, doszło w ostatnim czasie do kilku kolizji i dlatego jest to jedna z rozpatrywanych obecnie hipotez. Policja pod tym kątem m.in. prowadzi oględziny znalezionego auta.

Rzecznik komendanta stołecznego Mariusz Sokołowski powiedział też, że policja ma kontakt z mężczyzną, który jechał w sobotę rano trasą Mińsk Mazowiecki - Siedlce i twierdzi, że policyjny polonez mógł mieć kolizję z innym autem. Odnalezione zostały też dwa samochody, o których wiadomo, że miały w tym miejscu kolizje.

Kujawski zaznaczył, że dotąd nikomu nie zostały w tej sprawie postawione zarzuty. Prokuratura nie przesłuchała też na razie ani b. komendanta komisariatu kolejowego, ani b. dyrektora z MSWiA. Do takich przesłuchań - jak zapowiedział - dojdzie po uzyskaniu materiału m.in. z sekcji zwłok i oględzin auta. Przesłuchane zostaną również inne osoby, które mogą mieć informacje w tej sprawie, m.in. policjanci z komisariatu kolejowego.

Zielony polonez przewieziony został na strzeżony policyjny parking. Tam zajmują się nim eksperci z KSP i Centralnego Laboratorium Kryminalnego.

Poszukiwania policjantów z komisariatu kolejowego policji w Warszawie trwały ponad trzy doby. Po raz ostatni samochód policjantów zarejestrowały kamery monitoringu stacji paliw Statoil w miejscowości Gręzów pod Siedlcami ok. godz. 3 w nocy z piątku na sobotę. We wtorek rano funkcjonariusze z Mińska Maz. dostali sygnał od mężczyzny, który przejeżdżał drogą Siedlce-Mińsk i zatrzymał się na chwilę. Zauważył on fragment opony, wystającej z rozlewiska biegnącej w pobliżu rzeki.

Po kilku godzinach wydobyto poloneza, w środku były ciała policjantów.

Dyrektor, którego odwozili do domu, sam podał się do dymisji, komendanta komisariatu kolejowego odwołał jeszcze w niedzielę szef policji.

Wiceszef MSWiA Marek Surmacz powiedział w środę w Polskim Radiu, że były dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA Tomasz Serafin znał przełożonych komisariatu kolejowego w Warszawie, bo wcześniej był tam oficerem i zwrócił się do nich, jak do kolegów.

Trafił do komisariatu, jak do kolegów z prośbą. I kolega uległ tej namowie. Więc działań dyrektora departamentu w żaden sposób nie można łączyć z wykonywaniem przez niego ważnych funkcji w kierownictwie administracji publicznej- tłumaczył Surmacz.

Źródło artykułu:PAP
samochódwypadekpolicja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)