Trwa ładowanie...
d3u83zy

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Marszu Niepodległości

Jest śledztwo w sprawie organizowanego 11 listopada w Warszawie Marszu Niepodległości. Prokuratura wszczęła je po zawiadomieniu warszawskiego Ratusza, a także na podstawie materiałów zgromadzonych przez stołeczną policję. Śledczy badają kilka zdarzeń, przy których mogło dojść do naruszenia prawa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas marszu odpalane były race. Prokuratura również w tym kierunku prowadzi śledztwo (East News, Fot: Jan Bielecki)
d3u83zy

- Śledztwo w sprawie incydentów podczas Marszu Niepodległości z 11 listopada 2018 roku obejmuje kilka wątków. Wszczęte zostało na początku stycznia br. Poszczególne wątki zarejestrowano w oparciu o materiały zgromadzone przez Policję we własnym zakresie lub w związku z zawiadomieniem Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz - Waltz – informuje Wirtualną Polskę rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Śledztwo dotyczy: propagowania totalitarnego ustroju państwa, publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, kradzieży z użyciem przemocy banera z napisem "Kobiety przeciw faszyzmowi”, kierowania gróźb karalnych wobec jednego z uczestników Marszu, stosowania przemocy i groźby bezprawnej wobec grupy osób zgromadzonych pod banerem z napisem „Konstytucja”, publicznego znieważenia symbolu Polski Walczącej poprzez umieszczenie go na biało czerwonej fladze i prezentowania wspólnie z flagami przedstawiającymi symbole krzyża celtyckiego i Autonomicznych Nacjonalistów. A także znieważenia flagi państwowej RP poprzez umieszczenie na niej elementów graficznych koloru czarnego w kształcie krzyża celtyckiego.

d3u83zy

Przypomnijmy, że po marszu śródmiejska policja opublikowała wizerunki ok. 30 osób, które podczas tegorocznego Marszu Niepodległości odpalały race, łamiąc prawo. Jak potwierdził WP rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie, śledztwo również obejmuje ten wątek. - A dokładniej bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, mającego postać rozprzestrzenienia się substancji duszących, poprzez użycie na masową skalę środków pirotechnicznych – informuje nas Łapczyński.

Zobacz także: "Prezydent i premier poszli na czele marszu, którego znakiem była falanga”.

- Postępowanie dowodowe jest w toku. Prokurator wystąpił do stacji telewizyjnych oraz portali telewizyjnych o przesłanie materiału video, na którym utrwalono zdarzenia naruszające porządek prawny. Ponadto policjanci w toku prowadzonego śledztwa analizują posiadane nagrania z monitoringów, dokonują ich procesowych oględzin, przesłuchują świadków oraz wykonują szereg innych czynności procesowych zmierzających do pełnego ustalenia okoliczności zdarzeń objętych postępowaniem – informuje WP rzecznik prokuratury.

d3u83zy

Ale to nie wszystko. Od 16 listopada 2018 r. w prokuraturze okręgowej prowadzone jest postępowanie ws. znieważenia flagi państwowej RP poprzez umieszczenie na niej elementów graficznych koloru czarnego w kształcie krzyża celtyckiego.A dzień później wszczęto kolejne postępowanie w sprawie incydentu z udziałem dziennikarki "Gazety Wyborczej". Zaatakowali ją agresywni mężczyźni, w kominiarkach - uczestnicy marszu narodowców, którzy chcieli jej zniszczyć sprzęt do nagrywania. Nikt z przechodzących obok nie stanął w obronie kobiety.

W ubiegłorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej i państwowe władze uczestniczyło ok. 200 tys. osób. Mimo apeli organizatorów, płonęły race, a kłęby dymu unosiły się nad uczestnikami pochodu. Zignorowano również prośby, by zabrać ze sobą jedynie biało – czerwone flagi. Paradowano z flagami ONR i włoskiego neofaszystowskiego ruchu Forza Nuova. Służby nie reagowały na neonazistowskie symbole czarnego słońca i czarne celtyckie krzyże.

Przypomnijmy, że do podobnych ekscesów doszło podczas Marszu Niepodległości w 2017 roku. Po tamtych wydarzeniach, prokuratura również wszczęła postępowanie. Badała m.in. czy propagowano faszyzm. Śledztwo – mimo upływu ponad 12 miesięcy i obszernego materiału dowodowego – trwa nadal. Ostatnio przedłużono je do 20 lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3u83zy

Podziel się opinią

Share

d3u83zy

d3u83zy
Więcej tematów