Trwa ładowanie...

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Marszu Niepodległości

Jest śledztwo w sprawie organizowanego 11 listopada w Warszawie Marszu Niepodległości. Prokuratura wszczęła je po zawiadomieniu warszawskiego Ratusza, a także na podstawie materiałów zgromadzonych przez stołeczną policję. Śledczy badają kilka zdarzeń, przy których mogło dojść do naruszenia prawa.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Marszu NiepodległościŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
d3u86tp
d3u86tp

- Śledztwo w sprawie incydentów podczas Marszu Niepodległości z 11 listopada 2018 roku obejmuje kilka wątków. Wszczęte zostało na początku stycznia br. Poszczególne wątki zarejestrowano w oparciu o materiały zgromadzone przez Policję we własnym zakresie lub w związku z zawiadomieniem Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz - Waltz – informuje Wirtualną Polskę rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

East News
Źródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk

Śledztwo dotyczy: propagowania totalitarnego ustroju państwa, publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, kradzieży z użyciem przemocy banera z napisem "Kobiety przeciw faszyzmowi”, kierowania gróźb karalnych wobec jednego z uczestników Marszu, stosowania przemocy i groźby bezprawnej wobec grupy osób zgromadzonych pod banerem z napisem „Konstytucja”, publicznego znieważenia symbolu Polski Walczącej poprzez umieszczenie go na biało czerwonej fladze i prezentowania wspólnie z flagami przedstawiającymi symbole krzyża celtyckiego i Autonomicznych Nacjonalistów. A także znieważenia flagi państwowej RP poprzez umieszczenie na niej elementów graficznych koloru czarnego w kształcie krzyża celtyckiego.

d3u86tp

Przypomnijmy, że po marszu śródmiejska policja opublikowała wizerunki ok. 30 osób, które podczas tegorocznego Marszu Niepodległości odpalały race, łamiąc prawo. Jak potwierdził WP rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie, śledztwo również obejmuje ten wątek. - A dokładniej bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, mającego postać rozprzestrzenienia się substancji duszących, poprzez użycie na masową skalę środków pirotechnicznych – informuje nas Łapczyński.

Zobacz także: "Prezydent i premier poszli na czele marszu, którego znakiem była falanga”.

- Postępowanie dowodowe jest w toku. Prokurator wystąpił do stacji telewizyjnych oraz portali telewizyjnych o przesłanie materiału video, na którym utrwalono zdarzenia naruszające porządek prawny. Ponadto policjanci w toku prowadzonego śledztwa analizują posiadane nagrania z monitoringów, dokonują ich procesowych oględzin, przesłuchują świadków oraz wykonują szereg innych czynności procesowych zmierzających do pełnego ustalenia okoliczności zdarzeń objętych postępowaniem – informuje WP rzecznik prokuratury.

Ale to nie wszystko. Od 16 listopada 2018 r. w prokuraturze okręgowej prowadzone jest postępowanie ws. znieważenia flagi państwowej RP poprzez umieszczenie na niej elementów graficznych koloru czarnego w kształcie krzyża celtyckiego.A dzień później wszczęto kolejne postępowanie w sprawie incydentu z udziałem dziennikarki "Gazety Wyborczej". Zaatakowali ją agresywni mężczyźni, w kominiarkach - uczestnicy marszu narodowców, którzy chcieli jej zniszczyć sprzęt do nagrywania. Nikt z przechodzących obok nie stanął w obronie kobiety.

W ubiegłorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej i państwowe władze uczestniczyło ok. 200 tys. osób. Mimo apeli organizatorów, płonęły race, a kłęby dymu unosiły się nad uczestnikami pochodu. Zignorowano również prośby, by zabrać ze sobą jedynie biało – czerwone flagi. Paradowano z flagami ONR i włoskiego neofaszystowskiego ruchu Forza Nuova. Służby nie reagowały na neonazistowskie symbole czarnego słońca i czarne celtyckie krzyże.

Przypomnijmy, że do podobnych ekscesów doszło podczas Marszu Niepodległości w 2017 roku. Po tamtych wydarzeniach, prokuratura również wszczęła postępowanie. Badała m.in. czy propagowano faszyzm. Śledztwo – mimo upływu ponad 12 miesięcy i obszernego materiału dowodowego – trwa nadal. Ostatnio przedłużono je do 20 lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3u86tp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u86tp
Więcej tematów