Trwa ładowanie...
13-07-2008 14:51

Profesor Bronisław Geremek nie żyje - złóż kondolencje

Polski eurodeputowany profesor Bronisław Geremek zginął w niedzielę w wypadku samochodowym w okolicach Miedzichowa w Wielkopolsce. Jego samochód zderzył się z samochodem dostawczym.

Profesor Bronisław Geremek nie żyje - złóż kondolencjeŹródło: WP.PL
d183ddh
d183ddh

Do wypadku doszło o godz. 13.20. Geremek jechał od strony Poznania. Mercedes Geremka zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z fiatem ducato. Razem z profesorem jechała jego asystentka. Kobieta trafiła do szpitala. Ostateczne przyczyny wypadku będą znane po wykonaniu czynności śledczych z udziałem biegłych.

Bardzo smutna wiadomość, jestem tym najgłębiej poruszony. To ogromna strata dla Polski - powiedział prezydent Lech Kaczyński. Dodał, że Geremek był jego politycznym przeciwnikiem, ale - podkreślił - to jeden z głównych twórców Sierpnia '80. Zdaniem Kaczyńskiego, Geremek był wybitnym politykiem, który zapisał swoje miejsce w historii.

Premier Donald Tuska napisał w specjalnym oświadczeniu: "Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci profesora Bronisława Geremka, wybitnego mediewisty, działacza demokratycznej opozycji, współtwórcy "Sierpnia 80", ministra spraw zagranicznych w niepodległej Polsce".

"Bronisław Geremek był człowiekiem bez reszty oddanym sprawom Polski i Polaków, a swoją wiedzę i doświadczenie oraz wielki międzynarodowy autorytet wykorzystywał w Europie i na świecie dla dobra Ojczyzny. (...) Polska nauka i polityka straciły wielkiego człowieka, a wielu spośród nas prawdziwego Przyjaciela" - napisał Tusk.

d183ddh

Bez wątpienia należał do największych polskich patriotów i jednocześnie był wielkim Europejczykiem - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering. Osobowość profesora Geremka pokazuje, jak można być blisko swojego kraju i jednocześnie blisko Europy - zaznaczył.

Podobnie o polskim polityku wyraził się przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso: Profesor Bronisław Geremek był Europejczykiem o nadzwyczajnej wielkości, który przez całe swe życie dawał dowód bezkompromisowej politycznej odwagi. (...)Pragnąłbym, żeby wszystkie pokolenia pamiętały o Bronisławie Geremku jako o przykładzie człowieka o wielkim i wolnym duchu o jako o symbolu wolności wobec wszelkich opresji.

Z wielki szacunkiem wspominają profesora także polscy eurodeputowani. Należał na pewno do najwybitniejszych przedstawicieli naszego nurtu wyzwoleńczego. Dzięki takim ludziom jesteśmy dziś wolnym krajem.- mówił Jerzy Buzek, były premier. Zginął europejski mąż stanu, a tych nam brak. Mało kto z naszych rodaków ma taka pozycję w Europie i na świecie- mówił z kolei Jan Kułakowski. Był wyjątkowym człowiekiem, miał niezwykle silny charakter. Już za życia był postacią historyczną- wspominał Marek Siwiec.

Profesor Geremek był szlachetną, mądrą i dobrą twarzą Polski w Europie. Był on symbolem dobrej troski o powrót Polski do Europy - mówiła komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.

d183ddh

To kolejna śmierć wielkiego człowieka, o którego wielkości większa część społeczeństwa dowiaduje się po jego odejściu - mówił z kolei były opozycjonista, działacz podziemnej "Solidarności" w czasach PRL, Władysław Frasyniuk.

Specjalne oświadczenie w sprawie śmierci profesora wydał także szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. "Tracimy wybitnego Polaka, polityka i męża stanu, który odegrał kluczową rolę w zwrotnych momentach współczesnej historii Polski. (...) Jesteśmy ubożsi o jego mądrość, doświadczenie i jego głębię wiedzy" - napisał minister.

Czy Polacy to wiedzą, czy nie wiedzą, czy byli jego zwolennikami czy przeciwnikami, to uznać trzeba, że był to człowiek o ponadprzeciętnej wybitności - tak wypowiadał się prof. Władysław Bartoszewski.

d183ddh

Odszedł jeden z najbardziej oddanych ojców polskiej demokracji. Nie mogę wyjść z szoku - mówił z kolei były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

"Straciłem drogiego przyjaciela" - tak prezydent Włoch Giorgio Napolitano napisał o profesorze Bronisławie Geremku w depeszy kondolencyjnej do rodziny zmarłego. "Odszedł wspaniały polski patriota, wojownik o wolność i zagorzały Europejczyk" - napisał Napolitano.

Wielką postacią konstrukcji europejskiej i zjednoczenia kontynentu nazwał Bronisława Geremka prezydent Francji Nicolas Sarkozy. "Francuski prezydent pragnie złożyć hołd tej wielkiej postaci konstrukcji europejskiej i zjednoczenia kontynentu i wyrazić swój podziw dla walki, jaką prowadził w ramach Solidarności dla polskiej demokracji" - podkreślono w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego.

d183ddh

Bronisław Geremek urodził się 6 marca 1932 w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1956-58 odbył studia podyplomowe w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu. W 1960 r. obronił doktorat, a w 1972 r. habilitację w Polskiej Akademii Nauk. W 1989 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Był przewodniczącym Unii Wolności, ministrem spraw zagranicznych w latach 1997-2000, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, od 2004 posłem do Parlamentu Europejskiego. Znał cztery języki obce: francuski, angielski, włoski i niemiecki.

Profesor Geremek został nagrodzony wieloma odznaczeniami, między innymi Wielkim Krzyżem z Gwiazdą Orderu Zasługi RFN. Był też oficerem Legii Honorowej Republiki Francuskiej. W listopadzie 2002 roku został uhonorowany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego. Był członkiem Kapituły Orderu Orła Białego do 2007 roku, kiedy odmówił złożenia oświadczenia lustracyjnego.

d183ddh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d183ddh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj