Trwa ładowanie...
d4dd0vl

Prof. Gorzelak zwraca Krzyż Kawalerski prezydentowi. "Wielokrotnie złamał Pan Konstytucję RP"

Ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego nie przyjmie od Andrzeja Dudy odznaczenia. Prof. Gorzelak wystosował w tej sprawie specjalny list do prezydenta, w którym tłumaczy swoją decyzję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Profesor tłumaczy swoją decyzję w liście
Profesor tłumaczy swoją decyzję w liście (Agencja Gazeta)
d4dd0vl

W czwartek naukowiec otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie".

Jeszcze tego samego dnia prof. Gorzelak zmienił zdanie. W liście do prezydenta tłumaczy, dlaczego zamierza zwrócić Krzyż Kawalerski.

"Tego wysokiego odznaczenia państwowego nie mogę od Pana przyjąć. Sprawując najwyższy urząd w państwie, wielokrotnie złamał Pan Konstytucję RP, przyczyniając się do powstania i pogłębiania chaosu prawnego i politycznego w naszym kraju oraz radykalnie osłabiając dotychczas wysoką, zasłużoną pozycję Polski w świecie" - napisał naukowiec.

d4dd0vl

"Przyjmując to odznaczenie przez Pana mi przyznane, wyraziłbym aprobatę dla sposobu, w jaki sprawuje Pan swoją funkcję – czego uczynić nie mogę – i uznałbym, że jest Pan godzien nagradzania obywateli Rzeczypospolitej Polskiej za ich działalność na rzecz dobra Ojczyzny, czego także uznać nie mogę” – podkreśla prof. Gorzelak.

To nie pierwsza taka sytuacja. M.in w grudniu prof. Wojciech Bielecki odmówił przyjęcia nadanego mu przez Andrzeja Dudę odznaczenia. "Przyjmując to odznaczenie (...) nie mógłbym spojrzeć prosto w oczy moim najbliższym" - oświadczył profesor. Medal odesłał prezydentowi wraz z listem, w którym tłumaczy swoją decyzję. Andrzejowi Dudzie zarzuca, że choć ten przysięgał na konstytucję, to teraz świadomie ją łamie.

Prof. Grzegorz Gorzelak specjalizuje się w problemach rozwoju regionalnego i lokalnego. Jest kierownikiem Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z licznymi placówkami w Polsce i zagranicą: m.in z Bankiem Światowym, Komisją Europejską, OECD, Open Society Institute.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wyborcza.pl/polsatnews.pl

d4dd0vl

Podziel się opinią

Share
d4dd0vl
d4dd0vl
Więcej tematów