Trwa ładowanie...
d9ya7qf

Proces Petelicki kontra Buzek i Pałubicki odroczony

Do 23 maja Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył rozprawę w procesie cywilnym, który były dowódca GROM generał Sławomir Petelicki wytoczył byłemu premierowi Jerzemu Buzkowi i byłemu ministrowi do spraw służb specjalnych Januszowi Pałubickiemu za obrazę dowództwa jednostki GROM. Generał Petelicki żąda przeproszenia oficerów GROM i siebie samego.

d9ya7qf
d9ya7qf

Na czwartkowej rozprawie pełnomocnik generała Sławomira Petelickiego wniósł o przesłuchanie w charakterze świadka Krzysztofa Skowrońskiego - dziennikarza, który we wrześniu 1999 roku przeprowadził wywiad z premierem RP Jerzym Buzkiem na antenie Radia Zet. Podczas wywiadu ówczesny premier miał niepochlebnie wypowiadać się na temat generała Petelickiego.

Według pełnomocnika Jerzego Buzka, mecenasa Romana Nowosielskiego Jerzy Buzek mówił o dowództwie jednostki GROM jako całości, a nie wypowiadał się na temat pojedynczych osób, które mogłyby się poczuć urażone. W polskim prawie nie ma pozwów zbiorowych jeśli chodzi o ochronę dóbr osobistych. Każdy musi indywidualnie dochodzić swoich praw - powiedział mecenas Roman Nowosielski. Jego zdaniem przesłuchanie dziennikarza nie zmieni sytuacji.

Były dowódca GROM, generał Sławomir Petelicki został niespodziewanie odwołany z funkcji szefa jednostki przez ministra Janusza Pałubickiego we wrześniu 1999 roku. Powodem miały być - jak podano - nieprawidłowości w funkcjonowaniu GROM-u. Wraz z Petelickim zostali wyrzuceni trzej jego zastępcy. Powołując się na kontrolę MSWiA zarzucono im złamanie ustawy o zamówieniach publicznych. Wkrótce po tym Janusz Pałubicki tłumaczył, że został wprowadzony w błąd przez pracowników departamentu kontroli MSWiA. Premier Jerzy Buzek przeprosił dowództwo GROM, jednak odwołania z funkcji nie cofnięto. (an)

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj