Problemy się piętrzą. "Sięgną po broń z II wojny światowej"
Rosjanie nadal borykają się z przestarzałym sprzętem. Według analityków amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) Rosjanie, aby sprostać wyzwaniom związanym z zaopatrzeniem żołnierzy, najprawdopodobniej sięgną po sprzęt z czasów II wojny światowej.
W codziennej aktualizacji wojennej amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) informuje o problemach z wyposażeniem rosyjskich żołnierzy. Rosjanie chcą zwiększyć siłę bojową bez przeprowadzania ogólnej mobilizacji.
Bloger, na którego powołuje się think-tank, twierdzi, że siły rosyjskie będą zmuszone wykorzystać artylerię z czasów II wojny światowej i tani sprzęt wojskowy gorszej jakości, by sprostać wyzwaniom związanych z zaopatrzeniem żołnierzy. ISW już wcześniej informował o trudnościach Rosjan w tym obszarze.
Problem z zaopatrzeniem ma dotyczyć również państw NATO. Sposobem na "szybkie i tanie nasycenie wojsk" ma być wykorzystanie sprzętu niższej jakości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatkowo ISW powołuje się na rosyjskie źródła, wskazując, że Rosja może próbować wykorzystać pracę więźniów i pracę dzieci w celu reanimacji rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.
Opozycyjny portal "Meduza" informował 29 listopada, że 250 skazanych z obwodu swierdłowskiego będzie odbywało wyroki przymusowej pracy w fabryce czołgów i pojazdów opancerzonych. Tamtejszych pracowników mają czekać cztery dodatkowe godziny w dni powszednie i dodatkowe zmiany w weekendy.
W tym też celu rosyjska Duma Państwowa rozważa zmianę kodeksu pracy w celu uproszczenia procedury zatrudniania osób poniżej 18 roku życia. Rosyjscy deputowani mają nadzieję, że takie działania zmniejszą niedobór siły roboczej w Rosji, pogłębiony przez mobilizację.
Druga fala mobilizacji
ISW podaj też, że rosyjskie źródła wciąż donoszą o oficjalnych działaniach wskazujących na prawdopodobną drugą falę mobilizacji. 27 listopada wojskowe biuro rejestracji i rekrutacji w mieście Kirow wydało wezwanie do sądu dla pracowników nieokreślonej firmy w celu "wyjaśnienia wojskowych referencji" przed rozpoczęciem 2023 roku.
Z kolei inne rosyjskie źródła donosiły 28 listopada, że rosyjskie wojskowy urzędy rejestracyjne i rekrutacyjne zaczęły zabraniać opuszczania kraju mężczyznom, których wezwano do urzędu.
ISW konkluduje, wskazując, że jest mało prawdopodobne, aby rosyjska infrastruktura generowania siły była w stanie przyjąć kolejną falę mobilizacji.
Rosjanie wciąż walczą o odszkodowania dla zmobilizowanych żołnierzy i ich rodzin. 28 listopada Regionalny Rząd Obwodu Nowosybirskiego otrzymał ponad 100 skarg od rodzin wojskowych. Pięćdziesiąt dwie skargi dotyczyły niewystarczającej rekompensaty władz rosyjskich za zakup węgla i drewna opałowego oraz przydział bonów na leczenie dzieci w sanatoriach.
Źródło: understandingwar.org
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Czytaj też: