Pride Month 2023. Czerwiec to miesiąc dumy
Czerwiec to miesiąc poświęcony promowaniu równości, samoakceptacji i bycia sobą. Nazywany jest Miesiącem Dumy (ang. Pride Month), który jest obchodzony na świecie od kilkudziesięciu lat. Dlaczego to właśnie w szóstym miesiącu roku odbywają się parady i przybliża się problemy osób LGBT+?
Czerwiec w wielu krajach jest miesiącem, w którym szczególną uwagę zwraca się na społeczność LGBT+. Okres ten nie został wybrany przypadkowo - Pride Month oprócz promocji akceptacji i równości, jest również czasem upamiętnienia zamieszek, które odbyły się 28 czerwca 1969 r. w Nowym Jorku. To właśnie one stały się motorem, który napędził serię protestów i marszów promujących prawa osób LGBT+.
Pride Month. Co to? Jaka jest jego historia?
Historia Miesiąca Dumy sięga końca lat 60. XX wieku. W tym czasie w Nowym Jorku, a konkretnie w przyjaznym osobom LGBT barze Stonewall Inn, rozpoczęła się seria protestów i demonstracji, których uczestnicy sprzeciwiali się nierównego traktowania ze względu na orientację seksualną. Protesty rozpoczęte 28 czerwca, kolejnego dnia zyskały większy rozgłos, a na ulice Manhattanu wyszło kilkadziesiąt tysięcy osób. Podobne demonstracje odbywały się również w kolejnych dniach - choć na mniejszą skalę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy o małżeństwach jednopłciowych. Lider partii opozycyjnej mówi, czego by nie poparł
Wydarzenia te zapoczątkowały dyskusję na temat nierównego traktowania osób LGBT. W kolejnym roku w kilku miastach Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy w historii odbyły się marsze równości. Zainteresowanie problemami, z którymi zmagają się osoby LGBT+ wzrosło - w kolejnych latach ruch dumy zyskał popularność również w innych stanach USA oraz wielu państwach na świecie.
Pride Month 2023. Miesiąc Dumy w Polsce
W Polsce obchody Pride Month są organizowane od lat 90. XX wieku. Kilka lat później - w 2005 roku ulicami Warszawy zaczęły przechodzić Marsze równości - pokojowe manifestacje, których celem jest zwrócenie uwagi na prawa osób LGBT+ a także pokazanie wsparcie i solidarności ze społecznością Queer. Obecnie marsze odbywają się w wielu miastach w Polsce.