Trwa ładowanie...
d30kkje

Prezydent zaskarżył do TK senacką poprawkę do Konstytucji dla Nauki

Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego jeden z przepisów Konstytucji dla Nauki. Chodzi o zapis gwarantujący sędziom dożywotne zatrudnienie na uczelniach. O decyzji prezydenta poinformował Jarosław Gowin na Twitterze.
Share
Prezydent RP Andrzej Duda zaskarżył do TK jeden z przepisów Konstytucji dla Nauki
Prezydent RP Andrzej Duda zaskarżył do TK jeden z przepisów Konstytucji dla NaukiŹródło: East News, Fot: Mateusz Grochocki
d30kkje

"Prezydent Duda zaskarżył do Trybunału senacką „wrzutkę” do Ustawy 2.0 gwarantującą sędziom dożywotne zatrudnienie na uczelniach.Ten przepis jest nie tylko sprzeczny z Konstytucją.Jest też niemoralny i sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem. Pełne poparcie z mojej strony dla wniosku PAD" - poinformował na swoim profilu na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin.

W październiku ub. r. weszła w życie ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Konstytucja dla Nauki lub Ustawa 2.0 wprowadzająca reformę na uczelniach. Podczas prac Senatu wprowadzono do niej poprawkę, zaproponowaną przez senatora PiS Marka Martynowskiego, umożliwiającą urzędującemu sędziemu Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego oraz sędziemu w stanie spoczynku dożywotnie zatrudnienia na uczelni. Zgodnie z tym zapisem nie można rozwiązać z takim sędzią umowy o pracę ani zmienić jej warunków. Umowa może wygasnąć tylko wówczas, gdy sędzia straci urząd albo uprawnienia do stanu spoczynku.

d30kkje

Zobacz także: Studenci UW protestują przeciw reformie Gowina. Okupują balkon rektora

Co więcej, jeśli zatrudniony na czas określony nauczyciel akademicki obejmie stanowisko sędziego w którymś z wymienionych przez ustawę sądów, to jego umowa zostanie przekształcona w bezterminową.

W Sejmie nie udało się odrzucić tej poprawki, choć protestowali przeciwko niej posłowie opozycji, resort nauki i środowisko uniwersyteckie.

Źródło: twitter.pl

d30kkje

Podziel się opinią

Share
d30kkje
d30kkje
Więcej tematów