Prezydent powołał nową Radę. Ma się zająć emeryturami
Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek Radę ds. Społecznych. Ma zajmować się kwestiami dotyczących polityki społecznej m.in. seniorów i osób z niepełnosprawnością oraz wypracowaniem propozycji tzw. emerytury stażowej. Ma to być "dzieło tej kadencji".
06.05.2021 14:23
Nowo powołane gremium będzie częścią Narodowej Rady Rozwoju w skład której wchodzi już Rada ds. Ochrony Zdrowia oraz Rada ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
- Postanowiłem podnieść znacznie poszczególnych grup pracujących w ramach Narodowej Rady Rozwoju poprzez położenie większego nacisku na pracę grup, niż na pracę Rady jako całości - mówił prezydent podczas uroczystości.
Prezydent zwracał uwagę na wielość spraw, jakie znajdą się w obszarze zainteresowań nowej Rady. Zapewnił, że składa się ona z ekspertów z zakresu problemów przed jakimi stoi polskie społeczeństwo.
Zobacz też: Kongres 590: dr Adam B. Czyżewski: Unijny Zielony Ład, co oznacza dla biznesu?
Andrzej Duda zaznaczył też, że przed Radą wiele oczekiwań społecznych "i wyzwań, które stawia przed nami współczesny świat, a także i nasza ambicja w tym współczesnym świecie jako państwa, jako narodu".
Rada zajmie się emeryturą stażową
W skład rady weszła m.in. prezes ZUS Gertruda Uścińska. - Tu, w ramach tej właśnie Rady ds. Społecznych, przed nami nie tylko dyskusja, ale jakaś propozycja tzw. emerytury stażowej. Właśnie wczoraj rozmawialiśmy na ten temat z panią prezes. I to na pewno jest temat, który muszę podjąć, nie mam żadnych wątpliwości - dodał prezydent.
- Nie będę ukrywał, że my już tu od jakiegoś czasu na tym pracujemy z panią prezes, ale wypracowanie tego rozwiązania będzie, mam nadzieję, dziełem tej właśnie kadencji - oświadczył Andrzej Duda.
Obecna na uroczystości minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że jej resort przygotowuje się "do dużej reformy w zakresie funkcjonowania pomocy społecznej". Zapewniła, że rola nowej Rady w tych pracach będzie bardzo ważna.
Jej zdaniem wspólne działanie prezydenckiej Rady ds. Społecznych z rządem zaowocuje wypracowanie "rozsądnych rozwiązań, które da się przełożyć na konkret". - Istotne jest to, że rozwiązania, które zostaną wypracowane, będą zaproponowane przez Radę, będą miały szanse na to, by je wdrożyć - powiedziała.
W skład Rady weszło 16 osób.
Przeczytaj także:
Źródło: PAP