Trwa ładowanie...

Prezydent: Polska musi być zdolna do obrony własnymi siłami

Awanse i odznaczenia, odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończona po raz pierwszy defiladą z udziałem pojazdów wojskowych, uroczystości w miejscach związanych z Bitwą Warszawską 1920 r. złożyły się na obchody Święta Wojska Polskiego. Prezydent Lech Kaczyński podkreślał, że niezależnie od sojuszy Polska musi być zdolna do samoobrony.

Prezydent: Polska musi być zdolna do obrony własnymi siłamiŹródło: PAP
dded1yj
dded1yj

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie prezydent powiedział, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku - w rocznicę którego przypada święto wojska - byłoby niemożliwe bez determinacji i nadziei żołnierzy i dowódców. L.Kaczyński wyraził przekonanie, że choć sytuacja międzynarodowa jest obecnie inna, Polska należy do NATO i otaczają ją "prawie z reguły" przyjaźni sąsiedzi, to musi doskonalić swoją zdolność obronną.

Musimy mieć takie siły zbrojne, które odpowiadają rozmiarom naszego państwa. I będziemy je mieli, krok po kroku, z roku na rok, zwiększając środki, doskonaląc wyszkolenie bojowe, doskonaląc jakość kadry oficerskiej - zapewnił prezydent.

dded1yj

Podkreślał znaczenie zagranicznych misji wojskowych. Dodał, że skuteczna służba w operacjach pokojowych wymaga stałego doskonalenia.

Prezydent spotkał się także z przedstawicielami dowództw polskich kontyngentów wojskowych.

L.Kaczyński wręczył sześć nominacji generalskich i odznaczenia państwowe. Uhonorował oficerów kończących służbę, wśród nich dowódców z Iraku, a także weteranów II wojny światowej. Zwracając się do prymusów szkół wojskowych, powiedział: "chcielibyśmy wszyscy, żeby pokój panował na całym świecie, ale w realnej rzeczywistości musimy pamiętać o tym, że o pokój trzeba walczyć".

W trakcie tej uroczystości opowiedział się za rozszerzeniem Paktu Północnoatlantyckiego o Ukrainę, Gruzję i - jak mówił - "ewentualnie inne państwa".

dded1yj

Minister obrony narodowej Radosław Sikorski wyraził przekonanie, że o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej zdecydowały nie tylko przewaga wywiadowcza, motywacja żołnierzy i swoboda manewru, ale łączność wojska z narodem i fakt, że do armii tuż przed bitwą zaciągnęło się sto tysięcy ludzi. "To pokazuje, że wychowanie patriotyczne to nie wymysł ideologów" - powiedział Sikorski. Szef MON i dyrektor warszawskich Łazienek podpisali porozumienie o współpracy.

Z okazji święta biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski odprawił mszę w Katedrze Polowej WP. Obrona Ojczyzny była także obroną wiary. Znano bolszewicką bezbożność. W barbarzyński sposób niszczyli oni świątynie, mordowali duchownych, religię skazali na zagładę. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nastąpił zasadniczy zwrot w wojnie polsko- sowieckiej. Wiara i wysiłek polskiego żołnierza zmusiły bolszewików do odwrotu - powiedział biskup.

Po mszy odbyła się uroczystość przekazania obrazu z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego ministrowi Sikorskiemu.

dded1yj

Uroczystą liturgię w intencji wojska, ojczyzny i pokoju odprawiono z okazji święta żołnierzy w prawosławnej katedrze Św. Mikołaja w Białymstoku. Przewodniczący jej biskup białostocko- gdański Jakub przypomniał, że prawosławni obywatele RP walczyli na różnych frontach i w wielu wojnach od stuleci.

Biskup pośrednio nawiązał do nieumieszczenia nabożeństwa w intencji pokoju w programie wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego. Od połowy lat 90. nabożeństwo w białostockiej katedrze prawosławnej było w programie uroczystości. W tym roku Podlaski Urząd Wojewódzki umieścił w nim uroczystość w Hajnówce, gdzie w minioną niedzielę odbyły się uroczystości prawosławnego ordynariatu polowego WP.

Z okazji święta Wojska Polskiego na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej, stacjonujących w portach od Świnoujścia do Gdyni, podniesiono we wtorek rano wielką galę banderową. W porcie rybackim na Helu można było obejrzeć okręt podwodny klasy Kobben.

dded1yj

Sprzęt wojskowy pokazano także na innych imprezach z udziałem wojska. po raz pierwszy transportery kołowe i śmigłowce wzięły udział w defiladzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Obchody trwały także w podwarszawskich miejscowościach, gdzie toczyły się walki i gdzie znajdują się mogiły żołnierzy bitwy w 1920 roku - w Radzyminie i na cmentarzu w Ossowie. Traktem Królewskim w Warszawie przeszli w paradzie żołnierze w strojach historycznych i współczesnych.

W poniedziałek w Warszawie odsłonięto tablice ku czci ofiar Informacji Wojskowej - zorganizowanego na wzór sowiecki kontrwywiadu wojskowego. Tablice znajdują się przy wejściu do budynku, gdzie mieścił się Główny Zarząd Informacji Wojskowej, a potem szefostwo Wojskowej Służby Wewnętrznej.

dded1yj

Na terenie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odsłonięto obelisk w hołdzie żołnierzom poległym w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych.

Szef MON odznaczył Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju 101-letniego Zenona Jankowskiego, który brał udział w bitwie z bolszewikami pod Warszawą 86 lat temu. Dwudziestu pięciu żołnierzy wyróżniono wpisem do "Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej" za ofiarność, męstwo i umacnianie obronności.

W poniedziałek na Jasną Górę dotarła 15. Piesza Pielgrzymka Wojskowa, w której uczestniczyło ponad 2 tys. żołnierzy.

dded1yj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dded1yj
Więcej tematów