Trwa ładowanie...
d5twwp6

Prezydent oddał hołd Wojciechowi Korfantemu

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec w 99. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w Warszawie. Korfanty był przywódcą niepodległościowego zrywu, który miał miejsce w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego
Warszawa. Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego (PAP)
d5twwp6

Jak podkreślił prezydent, Wojciech Korfanty to "wielki syn śląskiej ziemi, który większość swojego życia poświęcił na to, aby przywrócić polski Śląsk Polsce”.

- Wystarczy wspomnieć jego słynne wystąpienie w Reichstagu, kiedy 25 października 1918 r. mówił o tym, że Polacy i Polska przyszłości, która powstanie absolutnie nie chcą brać ani piędzi pruskiej ziemi. Polska ma się odrodzić z tych ziem, które są polskie, a które były rozerwane pomiędzy trzy państwa zaborcze – mówił prezydent. Dodał, że Korfanty akcentował bardzo mocno to, że Śląsk był etnicznie polski i stąd był polską ziemią, która powinna była przynależeć do Polski. - Tak też się stało właśnie dzięki wysiłkom politycznym, a także militarnym, dowódczym Wojciecha Korfantego - podkreślił Andrzej Duda.

Zobacz także: Wybory 2020. "Dla Jarosława Kaczyńskiego są idealne, a Andrzej Duda powinien zrezygnować"

- Śmiało można powiedzieć, że wśród ojców niepodległości jest wskazany jako ten, dzięki któremu w efekcie Górny Śląsk znalazł się w Rzeczypospolitej, stał się częścią Polski wraz ze swoim wielkim zapleczem surowcowym, wielkim zapleczem przemysłowym. Dzięki temu II Rzeczpospolita mogła się rozwijać - mówił.

d5twwp6

- Cieszę się ogromnie, że w dniu 2 maja, w dniu Święta Flagi Rzeczypospolitej, a także w 99. Rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego mogę złożyć hołd w imieniu całego polskiego narodu Wojciechowi Korfantemu, składając wieniec i składając mu pokłon - zakończył prezydent.

Wieniec pod pomnikiem złożył również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d5twwp6

Podziel się opinią

Share
d5twwp6
d5twwp6
Więcej tematów