Trwa ładowanie...

Andrzej Duda powoła pełniącego obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego. Decyzję już podjął

30 kwietnia kończy się kadencja I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Prezydent Andrzej Duda powierzy w czwartek o godz. 11 obowiązki I prezesa jednemu z sędziów SN, czyli powoła tzw. komisarza SN. Zapraszamy na relację na żywo.

dfbt51v

- Decyzja została podjęta. Zostanie ogłoszona dzisiaj w ciągu kilku godzin. Od 1 maja zgodnie z przepisami ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z artykułem 13a tejże ustawy sędzia wyznaczony przez prezydenta będzie kierował SN. Takie powierzenie wykonywania obowiązków z mocą od dnia jutrzejszego dzisiaj publicznie będzie podawane do wiadomości - poinformował w "Kwadransie politycznym” w TVP1 prezydencki minister Paweł Mucha.

W związku z końcem kadencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, prezydent Andrzej Duda powierzy w czwartek wykonywanie jej obowiązków wskazanemu przez siebie sędziemu. Wcześniej SN informował, że do czasu zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, obowiązki I prezes SN przejmie prezes Sądu Najwyższego najstarszy służbą na stanowisku sędziego.

Na takie rozwiązanie nie zgodził się jednak prezydent Andrzej Duda. Postanowił on powierzyć wykonywanie obowiązków I prezesa SN wskazanemu przez siebie sędziemu Sądu Najwyższego, który zwoła wspomniane Zgromadzenie Ogólne. Powołał się przy tym, na art. 13a ustawy o SN, zakładający, że jeżeli kandydaci na stanowisko I prezesa SN nie zostali wybrani zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, Prezydent RP "niezwłocznie powierza wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wskazanemu przez siebie sędziemu Sądu Najwyższego".

Według przepisów, wskazana przez prezydenta osoba ma po 7 dniach zwołać Zgromadzenie Ogólne Sędziów, które dokona wyboru kandydatów na I prezesa SN.

dfbt51v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfbt51v
Więcej tematów