ŚwiatPrezydent nie pojawi się w Senacie

Prezydent nie pojawi się w Senacie

W środę po godz. 9 rozpoczęło się
nadzwyczajne posiedzenie Senatu poświęcone ustawie upoważniającej
prezydenta do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Prezydent mimo zaproszenia nie pojawi się w Senacie.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/sejm-za-ratyfikacja-traktatu-6038684004364929g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/sejm-za-ratyfikacja-traktatu-6038684004364929g )
Sejm za ratyfikacją Traktatu

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/podpisanie-traktatu-w-lizbonie-6038692624041089g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/podpisanie-traktatu-w-lizbonie-6038692624041089g )
Podpisanie Traktatu w Lizbonie

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaprosił na posiedzenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz premiera Donalda Tuska. Szef rządu przybył już na posiedzenie. W Senacie jest też marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Prezydent Lech Kaczyński nie przyjedzie do Senatu - podało Biuro Prasowe Kancelarii Senatu. Jak dowiedziała się w Kancelarii Prezydenta, nieobecność L.Kaczyńskiego w Senacie jest spowodowana jego wyjazdem na trzydniowy szczyt NATO do Bukaresztu. Wylot prezydenta ma nastąpić około południa.

Senat uczcił w środę - w trzecią rocznicę śmierci - papieża Jana Pawła II. Senatorowie na początku posiedzenia modlili się za beatyfikację Polaka.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz przypomniał, że w środę wieczorem o 21.37 mija trzecia rocznica śmierci Jana Pawła. "Wielkiego Polaka, ale także człowieka bliskiego nam wszystkim" - podkreślił.

"Jan Paweł II powiedział, że doświadczenia z doświadczenia jakie posiada naród polski jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie. Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, a zwłaszcza Europy" - cytował papieża Borusewicz.

Następnie senatorowie wysłuchali odczytanej modlitwy o beatyfikację Jana Pawła II. BR>
Przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej w Senacie wymaga większość 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy senatorów. Oznacza to, że przy 100-procentowej frekwencji, potrzeba co najmniej 66 głosów.

PO ma w Senacie 59 przedstawicieli, PiS - 37. Niezrzeszeni są marszałek Bogdan Borusewicz, Lucjan Cichosz (startował z listy PiS) i Włodzimierz Cimoszewicz.

Senatorowie PO opowiadają się z ratyfikacją traktatu, podobnie Borusewicz. Wszystko wskazuje na to, że traktat poprą również senatorowie niezrzeszeni. Łącznie daje to 62 głosy.

Niektórzy senatorowie PiS deklarują, że niezależnie od decyzji władz swojego klubu będą głosować przeciw traktatowi.

We wtorek wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał senatorów PiS, by poparli ratyfikację. Podkreślił jednak że, wielu senatorów z jego ugrupowania ma do niej zastrzeżenia.

Źródło artykułu:PAP
debatasenattraktat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)