WP

Prezydent Katowic mógł rozwiązać marsz Młodzieży Wszechpolskiej. "Cieszę się z wyroku"

Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że prezydent miasta miał prawo rozwiązać majowe zgromadzenie narodowców. We wcześniejszej instancji wymiar sprawiedliwości uznał zażalenie Młodzieży Wszechpolskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd uznał, że prezydent Katowic mógł rozwiązać marsz Młodzieży Wszechpolskiej
Sąd uznał, że prezydent Katowic mógł rozwiązać marsz Młodzieży Wszechpolskiej (East News, Fot: Grzegorz Bukala)
WP

Sprawa dotyczy demonstracji Młodzieży Wszechpolskiej, która miała miejsce w maju w Katowicach. Tuż po rozpoczęciu marszu zablokowali go kontrmanifestanci, z którymi doszło do starcia. Pochód został rozwiązany przez policję na polecenie prezydenta miasta Marcina Krupy. Narodowcy nie chcieli się rozejść, więc funkcjonariusze musieli użyć siły.

Urząd miasta decyzję tłumaczył troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Początkowo sąd uznał, że rozwiązanie manifestacji było bezzasadne. Dodatkowo prezydent Katowic miał nie udowodnić, że narodowcy byli agresywni, a na hasłach nawoływali do nienawiści. Krupa odwołał się od decyzji, a w piątek katowicki Sąd Apelacyjny przyznał mu rację - podaje radio.katowice.pl.

- Cieszę się, że sąd przychylił się do naszej argumentacji. Od początku byliśmy przekonani o słuszności naszej decyzji. Wiele razy podkreślałem, że miasto jest otwarte na dialog, każdy ma prawo do manifestowania przekonań i poglądów, ale wyłącznie z poszanowaniem obowiązującego prawa - skomentował wyrok prezydent Katowic. Narodowcy muszą także ponieść koszty procesów sądowych.

WP

Zobacz także: Wspólny Marsz Niepodległości. Zaskakująca prośba Jakiego do Trzaskowskiego

Źródło: radio.katowice.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP