Trwa ładowanie...
d2nhtuz
d2nhtuz
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent elekt Andrzej Duda dostał list od Baracka Obamy, rozmawiał z Jebem Bushem

O bezpieczeństwie w Europie Środkowej i o tym, jak prowadzi się kampanię wyborczą rozmawiali w Warszawie prezydent elekt Andrzej Duda i były gubernator Florydy, polityk Partii Republikańskiej Jeb Bush. Duda otrzymał także list od prezydenta USA Baracka Obamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2nhtuz

Tematem rozmowy Dudy i Busha - jak powiedział dziennikarzom Krzysztof Szczerski (PiS) - była "realistyczna ocena sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo na wschodzie". - Jest pełna zbieżność między panami, jeśli chodzi o spojrzenie na to, jakie są warunki i gwarancje bezpieczeństwa Polski i całego regionu, a także roli USA w zapewnieniu bezpieczeństwa dla całego regionu Europy Środkowej - zaznaczył Szczerski.

- Realistyczne myślenie nie opiera się na życzeniowym myśleniu, że pokój nadejdzie sam z siebie, ale jest gwarantowany przez wzajemne, twarde gwarancje bezpieczeństwa, co oznacza dzisiaj potrzebę większego zaangażowania w bezpieczeństwo tego regionu - mówił Szczerski.

d2nhtuz

Jak podkreślił, prezydent elekt podkreślał "swoją koncepcję 'Newport Plus', czyli perspektywę przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie". - Przy partnerstwie polsko-amerykańskim konieczne jest, by ten szczyt poszedł znacznie dalej niż obecna sytuacja, kiedy bezpieczeństwo tej części Europy jest niedostatecznie gwarantowane przez obecność wojsk i infrastruktury NATO, twarde gwarancje bezpieczeństwa - mówił Szczerski.

Według Szczerskiego, Duda i Bush "myślą bardzo podobnie o świecie i bezpieczeństwie międzynarodowym".

Dyskusja dotyczyła również sposobu prowadzenia kampanii wyborczej i tematyki międzynarodowej w kampanii amerykańskiej. - Wspólne jest dla nich przekonanie, że wygrywa tylko ten, który jest blisko ludzi - dodał Szczerski.

- To było dobre, ciekawe spotkanie - ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości. Bush gratulował także Dudzie wyboru na prezydenta Polski.

d2nhtuz

Bush, który w czerwcu ma ogłosić start w wyścigu o nominację Republikanów w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2016 r., rozmawiał ponadto z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałkiem sejmu Radosławem Sikorskim. Polska jest ostatnim przystankiem w europejskiej podróży Jeba Busha - syna i brata dwóch byłych prezydentów USA; wcześniej amerykański polityk odwiedził Niemcy i Estonię.

Duda spotkał się również z ambasadorem USA w Polsce Stephenem Mullem, który - poinformował Szczerski - przekazał osobisty list od amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy. - Dialog amerykański, jeśli chodzi o plany prezydenta elekta będzie bardzo intensywny w najbliższych miesiącach - zapewnił poseł PiS.

Poinformował, że we wrześniu Duda będzie uczestniczył w corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i będzie to jedna z jego pierwszych wizyt zagranicznych. - To oznacza także możliwość kontaktów wielostronnych. Będziemy pracować nad tym, by ta wizyta obfitowała także w dwustronne spotkania na marginesie - dodał Szczerski.

d2nhtuz

Podziel się opinią

Share

d2nhtuz

d2nhtuz
Więcej tematów