Trwa ładowanie...

Prezydent Andrzej Duda "podjął decyzję" ws. powierzenia misji tworzenia rządu

Prezydent podjął już decyzję, komu powierzy misję tworzenia rządu w tzw. pierwszym kroku - poinformował w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Andrzej Duda nazwisko ma ogłosić w wieczornym orędziu.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wygłosi orędziePrezydent Andrzej Duda w poniedziałek wygłosi orędzieŹródło: Licencjodawca, fot: Radek Pietruszka
dd7lyh1
dd7lyh1

"Po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, Prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję ws. tzw. pierwszego kroku" - poinformował w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

"Decyzja jest ostateczna więc ścigającym się na apele do Prezydenta polecam spokojne oglądanie wieczornego orędzia" - dodał Mastalerek we wpisie na portalu X.

W wyborach parlamentarnych wygrało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 194 mandaty w Sejmie. Ale partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma zdolności koalicyjnej, która pozwoliłaby uzyskać większość 231 głosów. 248 mandatów zdobyły zaś ugrupowania, które zapowiedziały stworzenie koalicji: KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica.

dd7lyh1

Po konsultacjach z ugrupowaniami, które dostały się do Sejmu, Andrzej Duda ogłosił, że są dwaj kandydaci na premiera. PiS w rozmowach z prezydentem wskazywał Mateusza Morawieckiego, a politycy obecnej opozycji Donalda Tuska.

W ostatnim wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że głęboko wierzy w to, że Prawu i Sprawiedliwości uda się namówić do współpracy posłów innych formacji, aby utrzymać rząd na kolejną kadencję. Przyznał nawet, że gotów byłby pracować w rządzie, w którym premierem byłby Władysław Kosiniak-Kamysz. Odpowiedział mu Donald Tusk, który w sobotę na portalu X napisał: "Nie dzwoń już więcej, Mateusz. Mamy komplet ministrów".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakim premierem będzie Donald Tusk? Zapytaliśmy Polaków

Również PSL nie kwapi się do wspólnych rządów z Prawem i Sprawiedliwością. Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego podjęła w sobotę decyzję i uchwałę o koalicji rządowej i parlamentarnej z KO, Polską 2050 i Nową Lewicą.

Czytaj także:

dd7lyh1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd7lyh1
Więcej tematów