Trwa ładowanie...
d4nc1r2

Prezydencki minister Dera komentuje podpis Dudy pod nowelizacją. "Ustąp, żeby zwyciężyć"

- Trudno współpracować z sędziami, którzy w sposób ostentacyjny łamią prawo - uważa Andrzej Dera. Prezydencki minister twierdzi, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to "ustępstwo" wobec Komisji Europejskiej. I nie jest zachwycony powrotem sędziów do orzekania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Dera uważa, że niektórzy sędziowie naruszyli prawo
Andrzej Dera uważa, że niektórzy sędziowie naruszyli prawo (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d4nc1r2

- Sędziowie, którzy skończyli 65 lat i którzy - w znacznej części - należeli do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej... Co w demokracji po 30 latach transformacji robią i orzekają w Sądzie Najwyższym? To ja nie wiem - powiedział w rozmowie z TVN24 Andrzej Dera. Prezydencki minister uważa, że praca z nimi nie będzie łatwa.

- Trudno współpracować z sędziami, którzy w sposób ostentacyjny łamią prawo, bo sędziowie mają jedną rzecz bardzo ważną: mają działać na podstawie prawa, a nie uważać, że oni mają rację - powiedział, mając na myśli głównie prof. Małgorzatę Gersdorf oraz sędziego Stanisława Zabłockiego. Jego zdaniem są to osoby, które naruszyły prawo.

Jak podkreślił, mimo to rząd ustąpił i znowelizował ustawę zgodnie z życzeniem Komisji Europejskiej. Ustawę w poniedziałek podpisał Andrzej Duda. - Naczelna zasada mówi: ustąp, żeby zwyciężyć - podkreślił. I dodał, że zrobiono to, z "szacunku dla orzeczenia trybunału". - Ci sędziowie powinni odejść z orzekania. Natomiast trybunał uznał, że nie wolno tego robić. Ustawa respektuje to orzeczenie i oni wrócili - wyjaśnił.

d4nc1r2

Prezydencki minister zaznaczył jednak, że "to jest przekroczenie uprawnień (TSUE - red.) i to jest bardzo niebezpieczne w takiej szerszej perspektywie".

Źródło: TVN24

Zobacz także: Pawlak rzuca grudkę węgla do ogródka Morawieckiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4nc1r2

Podziel się opinią

Share

d4nc1r2

d4nc1r2
Więcej tematów