Trwa ładowanie...

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Jak informuje prezydencki minister Paweł Mucha, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczącą powrotu do pełnienia urzędu przez sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia.

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie NajwyższymŹródło: prezydent.pl
d3ligl9
d3ligl9

Nowelizacja dotyczy ustawy o SN z grudnia 2017 roku, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 roku. Zgodnie ze zmianami, które Sejm uchwalił 21 listopada, a Senat przyjął dwa dni później, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 roku. "Służbę na stanowisku sędziego SN albo sędziego NSA uważa się za nieprzerwaną" - czytamy w nowelizacji.

Nowela zakłada również, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, a także dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

Wcześniejsze brzmienie ustawy krytykowała Komisja Europejska, która zarzucała polskiemu rządowi, że poprzez zmiany podważa niezależność sądownictwa. Polskie władze w ostatnich tygodniach deklarowały, że są gotowi do współpracy z KE i wdrożenie koniecznych zmian w reformie sądownictwa.

Zobacz także: Barbara Nowacka o partii Rydzyka. "PiS ma potężny problem"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ligl9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ligl9
Więcej tematów