Trwa ładowanie...

Prezes PiS chce konsultacji ws. pomnika L. Kaczyńskiego

Na stronie internetowej PiS pojawiło się oświadczenie autorstwa prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Argumentuje w nim, że stanowiska Prezydium Episkopatu Polski i metropolity warszawskiego oraz PiS "nie są od siebie odległe". Episkopat proponował "nawiązanie poważnego dialogu, rozwiązanie konfliktu i rozpoczęcie konsultacji w sprawie wzniesienia pomnika Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy w Smoleńsku".

Share
Prezes PiS chce konsultacji ws. pomnika L. Kaczyńskiego
Źródło: PAP
d3fyn4k

"Prezydium Episkopatu wezwało przecież do rozpoczęcia poważnego dialogu i podjęcia odpowiedzialnych decyzji, zmierzających tak do rozwiązania narastającego konfliktu wokół krzyża, jak i do podjęcia konsultacji społecznych w sprawie wzniesienia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych ofiar smoleńskiej katastrofy. Tak samo oświadczenie Komitetu Politycznego PiS mówiło o potrzebie postawienia pomnika ofiar kwietniowej tragedii" - twierdzi Kaczyński w serwisie internetowym PiS.

d3fyn4k

"Godne upamiętnienie tych, którzy zginęli lecąc do Katynia, pozwoli zakończyć ten niepotrzebnie eskalujący się spór. Powstające inicjatywy społeczne stwarzają po temu szanse. Aby tak się jednak stało, potrzebna jest szybka decyzja prezydenta RP" - dodał prezes PiS.

W czwartek po południu Prezydium Episkopatu i Metropolita Warszawski w specjalnym oświadczeniu zaapelowali m.in. do osób gromadzących się przed Pałacem Prezydenckim, o umożliwienie przeniesienia ustawionego tam krzyża do kościoła św. Anny.

"Modlącym się pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu zwracamy uwagę, że w zaistniałej sytuacji stają się, mimo swej najlepszej woli, politycznym punktem przetargowym stron konfliktu. Dlatego po decyzji władz o uczczeniu pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej prosimy o przeniesienie krzyża w godne miejsce, przygotowane w kaplicy katyńskiej Kościoła św. Anny, które stanie się jeszcze jednym miejscem modlitwy i refleksji nad kwietniową tragedią" - głosi oświadczenie.

"Wzywamy do poważnego dialogu i odpowiedzialnych decyzji, by jak najszybciej rozwiązać narastający konflikt polityczny i społeczny wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Dalszym etapem dialogu powinna być konsultacja społeczna w sprawie wzniesienia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy" - czytamy w oświadczeniu hierarchów.

d3fyn4k

Podziel się opinią

Share
d3fyn4k
d3fyn4k
Więcej tematów