Prezes chciał ukarać posłów. Obniżka pensji dopiero po wakacjach

Prezes PiS domagał się obniżki pensji dla parlamentarzystów. To była reakcja na kontrowersje wokół nagród przyznanych ministrom przez ówczesną premier Beatę Szydło. Jednak wszystko wskazuje na to, że uposażenie posłów zmieni się dopiero po wakacjach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Posłowie PiS nie posłuchali prezesa Kaczyńskiego?
Posłowie PiS nie posłuchali prezesa Kaczyńskiego? (PAP)
WP

Wszystko zaczęło się od tego, że zeszłym roku ministrowie gabinetu Beaty Szydło otrzymali około 1,53 miliona złotych premii. Sama była premier zgarnęła ponad 65 tys. zł. Jednak rekordzistą został były szef MSW Mariusz Błaszczak, który dostał ponad 82 tys. zł.

Sprawa wysokich nagród wywołała niemałe kontrowersje. Pomimo tego, Beata Szydło broniła zażarcie swojej decyzji, twierdząc, że "ministrowie i wiceministrowie otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze im się po prostu należały". - To były nagrody oficjalne, które zostały przyznane w ramach budżetu uchwalonego w tej izbie, a nie z zegarków dla kolegów - wykrzyczała była premier podczas emocjonalnego wystąpienia w Sejmie.

Jednak Jarosław Kaczyński postanowił zakończyć aferę wokół wysokich nagród. Ministrowie musieli przekazać je na fundację Caritas. Co więcej, ogłosił, że uposażenia parlamentarzystów zostaną obniżone o 20 proc. Na początku lipca prezydent podpisał ustawę w tej sprawie.

WP

30 kwietnia na posiedzeniu Komisji Regulaminowej Spraw Poselskich i Immunitetowych dyskutowano o tym, jak finalnie ma wyglądać obniżka pensji posłów. Jednak wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy wejdą w życie z opóźnieniem. Oficjalnie chodzi o to, że Kancelaria Sejmu i Senatu potrzebuje czasu, by dostosować się no nowego systemu wypłat.

To jednak nie wszystko. Jak donosi "Super Express", Włodzimierz Biernacki PiS zgłosił wniosek opóźniający zmianę w wynagrodzeniach parlamentarzystów. Tym samym ustawa obniżająca pensję posłów z 9 lipca będzie obowiązywać "pierwszego dnia drugiego miesiąca po miesiącu ogłoszenia". To oznacza, że ich pensje zmaleją dopiero po wakacjach.

Zobacz także: Miller o PiS. "Łaska wyborców na pstrym koniu jeździ"

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP