Trwa ładowanie...

Caritas zaskoczony i uradowany. Już wiedzą jak spożytkować nagrody ministrów

Caritas Polska jest gotowy na przyjęcie ponad miliona złotych darowizny polityków rządu. Zgodnie z decyzją Jarosława Kaczyńskiego muszą oni oddać swoje nagrody już w maju. Organizacja ma już plan, jak wykorzysta te pieniądze.
Share
Nagroda, którą sama sobie przyznała Beata Szydło, zostanie przekazana na wyprawkę szkolną dla dzieci
Nagroda, którą sama sobie przyznała Beata Szydło, zostanie przekazana na wyprawkę szkolną dla dzieciŹródło: East News, Fot: JAN GRACZYNSKI
doty1r8

- Wczorajsza deklaracja o przekazaniu Caritas premii, otrzymanych uprzednio przez członków rządu, była dla nas niespodzianką. Podjętą decyzję traktujemy jako wyraz zaufania i docenienia dotychczasowej pracy Caritas zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami - informuje Caritas Polska. - Środki, jeśli zostaną przekazane, przyjmiemy i planujemy je przeznaczyć na dwa programy, które prowadzimy w Polsce od lat: „Skrzydła” i „Tornister pełen uśmiechów”. Oba programy mają na celu wsparcie dzieci i młodzieży z niezamożnych polskich rodzin - dodaje organizacja w odpowiedzi na pytania Wirtualnej Polski.

Przypomnijmy, że nagrody przyznane ministrom i wiceministrom rządu Beaty Szydło szacowano na 1,5 mln złotych. Tak podliczał to poseł Krzyszof Brejza, który w szeregu interpelacji ujawnił skandaliczne praktyki. Nagrody stały się zapasowym źródłem dochodu, dla rzekomo słabo opłacanych polityków.

Po trzech miesiącach gorących dyskusji aferę zastopował sam Jarosław Kaczyński: - Powiedziałem, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Stąd reakcja na nagrody. Społeczeństwo oczekuje daleko idącej skromności. Celem polityków nie jest bogacenie się - argumentował na zwołanej nagle konferencji prasowej. Ministrowie mają przekazać swoje nagrody dla Caritasu w połowie maja.

doty1r8

Zobacz także: 4 tysiące na niepełnosprawne dziecko. Ks. Zieliński: to jest kropla w morzu potrzeb

Milion jest ważny

Caritas miał ostatnio 38 mln przychodów, wynika ze sprawozdania finansowego. Instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski kieruje Ks. Marcin Iżycki. Ponad milion złotych okazuje się mocnym zastrzykiem finansowym dla organizacji.

doty1r8

- Dzieci, które chcielibyśmy objąć programem „Skrzydła”, jest znacznie więcej, niż środków, jakimi dysponujemy. Także w ramach „Tornistra pełnego uśmiechów” będziemy mogli pomóc większej liczbie polskich dzieci. Szczególnie myślimy o tych polskich dzieciach, które mieszkają za wschodnią granicą Polski - wyjaśniają przedstawiciele Caritas. Jednocześnie deklarują, że przedstawią szczegółowe rozliczenie otrzymanych i wydanych środków.

„Tornister pełen uśmiechów”, to akcja, której celem jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów z ubogich rodzin. Polega ona na wyposażeniu kilkudziesięciu tysięcy wyprawek szkolnych lub przekazaniu gotowych tornistrów rodzicom. W ciągu 9 lat prowadzenia programu udało się przygotować ponad 150 tysięcy wyprawek.

„Skrzydła”, to program pomocy długofalowej obejmujący opieką finansową konkretnych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce, których edukacja jest zagrożona ze względu na trudną sytuację materialną oraz tych, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji z przyczyn losowych. Stypendia są przeznaczane m.in. na pomoce naukowe, korepetycje, dożywianie, odzież, dojazdy do szkoły itp.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

doty1r8

Podziel się opinią

Share
doty1r8
doty1r8
Więcej tematów