Trwa ładowanie...

Jest reakcja Kaczyńskiego na zamieszanie wokół nagród. Radykalne decyzje

Na wniosek Jarosława Kaczyńskiego do laski marszałkowskiej zostanie złożony projekt obniżenia o 20 proc. pensji poselskich. To efekt zamieszania wokół nagród dla członków rządu. Ministrowie i sekretarze stanu przekażą dotychczasowe premie na cele społeczne.

Jest reakcja Kaczyńskiego na zamieszanie wokół nagród. Radykalne decyzjeŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2kwaj4
d2kwaj4

- Powiedziałem, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Stąd reakcja na nagrody. Społeczeństwo oczekuje daleko idącej skromności. Celem polityków nie jest bogacenie się - argumentował Kaczyński na zwołanej nagle konferencji prasowej.

Jak zadeklarował, ministrowie przekażą nagrody dla Caritasu w połowie maja. - Dzisiejsza uchwała Komitetu Politycznego, w którym jest też wielu ministrów, była jednomyślna. Ministrowie sami podjęli tę decyzję. Nikt nie protestował - podkreślił.

Z informacji przekazanych przez prezesa wynika, że wprowadzone zostaną też nowe limity dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków, starostów i ich zastępców; zniesione zostaną też wszelkie dodatkowe poza pensją świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek skarbu państwa.

d2kwaj4

Kaczyński zapewnił, że partia "nie będzie zwlekać" i najdalej za 2 miesiące będą gotowe konkretne ustawy. Projekty zostaną wniesione albo przed najbliższym, albo przed następnym posiedzeniem Sejmu. Możliwe, że zwołane zostanie dodatkowe posiedzenie.

Prezes PiS przestrzegł, że jeśli ktoś nie poprze rozwiązań dotyczących obniżenia pensji polityków, to straci szansę na miejsce na liście wyborczej - "straci szansę na dalszy udział w polityce".

- Głos ludu, głos Boga - podsumował.

Obecnie posłowie zarabiają co miesiąc ok. 10 tys. zł brutto. Tyle samo otrzymuje podsekretarz stanu. Dodatkowo posłom przysługuje dieta parlamentarna, która stanowi 25 proc. uposażenia. Obecnie wynosi ona ok. 2,6 tys. zł brutto. Są to środki na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu poselskiego na terenie kraju.

Zobacz także: Borys Budka: nagroda należy się każdemu politykowi

Kaczyński o "pazurkach" Szydło

Premie dla ministrów w rządzie Beaty Szydło wywołały w ostatnich tygodniach wielkie zamieszanie. Była premier przeznaczyła na nie 2,1 mln złotych. Rekordzistą był ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, który dostał 82 tys. zł. Była premier otrzymała 65 tys. zł nagrody. O jej przyznaniu zdecydowała sama.

d2kwaj4

Kilka dni temu podczas emocjonalnego wystąpienia w Sejmie broniła swojej decyzji. Przekonywała, że nagrody były "oficjalne", "za ciężką pracę" i ministrom się po prostu "należały". Z doniesień mediów wynikało, że to prezes Kaczyński miał jej zasugerować, by "pokazała pazurki".

Do wystąpienia odniósł się prezes podczas konferencji. - O żadnych pazurkach nie mówiłem. To, co konkretnie mówiła Beata Szydło w Sejmie, to była jej decyzja. Miała prawo się bronić. Społeczeństwo jednak tego nie zaakceptowało i przyjęliśmy to do wiadomości - oznajmił.

Nagła konferencja

O zwołaniu konferencji z udziałem prezesa poinformowała nieoczekiwanie około południa na Twitterze rzeczniczka partii Beata Mazurek.

d2kwaj4

Nie wiadomo było, czego będzie dotyczyć. Wcześniej do Sejmu na spotkanie z marszałkiem Kuchcińskim przyjechali premier Morawiecki wraz z ministrami. TVN24 podawało, że pojawił się na nim też prezes Kaczyński. Później, o godz.13, w siedzibie PiS odbyło się spotkanie Komitetu Politycznego.

To, że "niebawem" partia może podjąć kroki, które "zakończą dyskusję na temat nagród", Mazurek sugerowała tego samego dnia rano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kwaj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kwaj4
Więcej tematów