Presja na granicy. Kilkaset prób, migranci rzucali kamieniami
Niespokojna sytuacja na granicy. W ostatnich dniach odnotowano prawie 400 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Zatrzymano także trzy osoby podejrzane o pomocnictwo.
W ostatnich miesiącach rośnie presja na polsko-białoruskim odcinku naszej wschodniej granicy. W okresie zimowym notowano niekiedy pojedyncze próby przedostania się do Polski, teraz jednak liczby idą w setki.
Jak podała straż graniczna, w dniach 5-6 czerwca odnotowano prawie 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sytuacja była niespokojna. W kierunku polskich patroli rzucano konarami, kamieniami i stłuczonymi butelkami. Strzelano także z procy - podała SG.
Zatrzymano trzy osoby narodowości rumuńskiej i ukraińskiej, które podejrzewa się o pomocnictwo. Ponadto funkcjonariusze udzielili pomocy 5 cudzoziemcom.
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją - działająca na 206 km w Podlaskiem - tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.
5-6.06 na granicy z 🇧🇾 odnotowano prawie 4⃣0⃣0⃣ prób nielegalnego przedostania się do 🇵🇱. Za pomocnictwo zatrzymano 3⃣ osoby 🇷🇴🇺🇦. Funkcjonariusze udzielili pomocy 5⃣ cudzoziemcom. W kierunku 🇵🇱 patroli rzucano konarami, kamieniami i stłuczonymi butelkami, strzelano z procy. pic.twitter.com/gGphYFiXX4
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) June 7, 2024
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem; prace już trwają. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
Czytaj więcej: