Premier: założenia polityki zagranicznej bez zmian
Założenia polskiej polityki zagranicznej nie zmieniają się - zapewnił premier Kazimierz Marcinkiewicz dyplomatów biorących udział w spotkaniu z polskim szefem rządu. Premier za priorytetowe uznaje stosunki z Unią Europejską, NATO oraz partnerskie relacje z sąsiadami.
29.05.2006 | aktual.: 29.05.2006 19:11
Premier w swoim przemówieniu podkreślił, że Polska będzie nadal aktywna na forum UE i NATO. Członkostwo w tych strukturach, to nie tylko przywilej, ale i odpowiedzialność - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, iż nie oznacza to, że będziemy "ograniczać nasze pole działania do Europy i Ameryki". Jak powiedział, Polska będzie współpracować także z innymi partnerami, "celem stawienia czoła" problemom związanym z globalizacją.
Chcemy Polski nowoczesnej, bezpiecznej i sprawiedliwej. Szanowanej na arenie międzynarodowej i z szacunkiem odnoszącej się do wszystkich narodów i państw - podkreślił premier.
Premier dodał, że Polska nadal opowiada się za polityką "otwartych drzwi" do Unii Europejskiej, jak i NATO, bo z własnego doświadczenia wiemy, "jak wiele dobrego" może uczynić perspektywa pełnego członkostwa w tych organizacjach.
Zależy nam, żeby widziano w nas partnera do rozmowy, bo wychodzimy z założenia, że w grupie można więcej zrobić, lepiej współpracować - dodał premier mówiąc o dobrych, partnerskich stosunkach z sąsiadami. Szef rządu uważa, że poprawne relacje z krajami ościennymi pozwalają Polsce m.in. promować zasady demokratyczne, tak jak to miało miejsce w przypadku Białorusi.
Na ręce Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, dziekana Korpusu Dyplomatycznego abp. Józefa Kowalczyka, premier złożył gorące podziękowania za zakończoną w niedzielę pielgrzymkę papieża Benedykta XVI.
Nawiązując do zakończonej w niedzielę pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski, Marcinkiewicz powiedział, że ta wizyta potwierdziła "odwiecznie dobre stosunki Polski ze Stolicą Apostolską".
Słowa wypowiedziane przez Benedykta XVI zapadły nam głęboko w serca i ubogaciły naszą wiarę - dodał szef rządu. Jego zdaniem, wizyta dała Polakom możliwość "pokazania światu przywiązania do Kościoła, do wiary".
Abp. Kowalczyk serdecznie podziękował polskim władzom za "piękne zorganizowanie i przebieg wizyty" Ojca Świętego.
Na spotkaniu obecni byli także wicepremierzy: Zyta Gilowska i Roman Giertych oraz szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga.