Trwa ładowanie...
d23io2k

Premier zakończył wizytę w Rzymie

Spotkanie premiera z papieżem (AFP)
Premier Leszek Miller zakończył jednodniową wizytę w Rzymie. Przed południem, podczas audiencji prywatnej u papieża w Watykanie, premier, w imieniu własnym i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, zaprosił Jana Pawła II do Polski.

d23io2k
d23io2k

40 minut trwało spotkanie Jana Pawła II z premierem Leszkiem Millerem podczas czwartkowej audiencji w Watykanie. Premier Miller przedstawił papieżowi sytuację w Polsce i cele polityki zagranicznej rządu. Mówił też o pragnieniu władz, aby Polska jak najszybciej znalazła się w Unii Europejskiej.

Według premiera, obecna wizyta w Watykanie nabiera swoistej symboliki, ponieważ odbyła się po jego spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a przed spotkaniem z prezydentem USA George'em W. Bushem.

Premier mówił, że w czasie rozmowy Jan Paweł II wspomniał swoje wizyty w Polsce. Papież żywo interesuje się sytuacją w Polsce i śledzi ją na bieżąco - stwierdził Miller.

Szef polskiego rządu poruszył w rozmowie z papieżem także kwestie związane z integracją europejską. Premier powiedział, że docenia stanowisko polskich biskupów, którzy - jak mówił - w ostatnich wypowiedziach bardzo jednoznacznie opowiadają się za ideą integracji.

d23io2k

Zaproszenie do Polski, które złożył papieżowi premier Miller, zostało przyjęte w Watykanie bez komentarzy. Wicedyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Ciro Benedettini potwierdził, że termin podróży Jana Pawła II do Polski nie został jeszcze ustalony. Nieoficjalnie źródła watykańskie nie wykluczają, że podróż do Polski mogłaby nastąpić w czerwcu br. Termin podróży papieża do Polski mógłby zostać ustalony w końcu lutego, podczas wizyty w Watykanie prezydenta Kwaśniewskiego.

(AFP)
Źródło: (AFP)

Ostatnim punktem wizyty premiera w Watykanie było spotkanie z włoskim ministrem spraw europejskich, profesorem Rocco Buttilione. Spotkanie było bardzo serdeczne - powiedział włoski minister. Zapewniłem premiera Leszka Millera, że rząd Włoch jest przyjacielem Polski - dodał Rocco Buttilione.

Włoski minister spraw europejskich zapewnił, że jego kraj jest za wejściem Polski - jak to określił - w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Europy, a w szczególności do Unii Europejskiej. Buttilione podkreślił, że z nadzieją patrzy na rozszerzenie Unii.

d23io2k

Mamy nadzieję, że proces ten zostanie sfinalizowany do końca 2003 r., tak aby na początku 2004 Polska mogła być członkiem Wspólnoty - powiedział włoski minister i ujawnił, że premier Miller był bardzo zadowolony z audiencji w Watykanie.

Była to pierwsza wizyta w Watykanie premiera wywodzącego się z lewicy. Nie byli tu ani Józef Oleksy, ani Włodzimierz Cimoszewicz. Miller natomiast przyjęty został przez Jana Pawła II jako minister spraw wewnętrznych wkrótce po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1997 roku. (jask)

d23io2k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23io2k
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj