Premier Słowacji zdradził UE? Niemiecka prasa atakuje
Niemiecka prasa ostro ocenia wizytę premiera Roberta Fico w Rosji, zarzucając mu działanie na szkodę Słowacji. Polityka Słowacji i Węgier może zagrozić jedności UE, co jest szczególnie istotne w kontekście prezydentury Donalda Trumpa.
Niemieccy komentatorzy nie szczędzą krytyki premierowi Słowacji Robertowi Fico za jego wizytę w Rosji. Wizyta ta, według nich, jest działaniem przeciwko interesom Słowacji.
Polityka prowadzona przez Słowację i Węgry może osłabić spójność Unii Europejskiej, co jest szczególnie niebezpieczne w obliczu prezydentury Donalda Trumpa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koszmarny wypadek w Moskwie. Autobus zderzył się z wozem strażackim
Fico pod ostrzałem krytyki
Reinhard Veser z "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśla, że słowacka opozycja oskarża Fico o zdradę, co jest uzasadnione. Rosja, bombardując ukraińską infrastrukturę energetyczną, oszczędzała dotąd gazową sieć przesyłową, przez którą nadal płynie rosyjski gaz.
Umowa tranzytowa wygasa z końcem roku, a Ukraina nie zamierza jej przedłużać. To stawia Słowację i Węgry w trudnej sytuacji, gdyż oba kraje wciąż importują znaczną część gazu z Rosji.
Veser uważa, że Fico powinien rozmawiać o dostawach gazu z Ukrainą, a nie z Rosją. Ukraina, choć nie chce bezpośrednich interesów z Rosją, jest otwarta na umowy z państwami trzecimi, jak Azerbejdżan. Fico, rozmawiając z Kremlem, działa przeciwko interesom Słowacji.
Wybór sojuszników
Viktoria Grossmann z "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że po wizycie w Moskwie nie ma wątpliwości, gdzie Fico widzi swoich sojuszników. Premier Słowacji, obwiniając Ukrainę za kryzys energetyczny, powinien szukać alternatywnych źródeł energii. Zamiast tego, Fico zwraca się do Kremla, co jest zgodne z jego prorosyjską polityką wewnętrzną.
"Frankfurter Rundschau" zwraca uwagę na brak krytyki w UE wobec wizyty Fico u Putina. Wizyta ta wzmacnia wrażenie, że solidarność z Ukrainą słabnie, co jest niepokojące dla całej Unii. Prezydent USA Donald Trump może próbować pogłębiać podziały w UE, co utrudniłoby rozwiązanie sporów handlowych.
"Leipziger Volkszeitung" wskazuje, że działania Fico i Viktora Orbana obnażają słabość UE. Konflikt między Słowacją, Węgrami a Polską i Krajami Bałtyckimi ma potencjał wybuchowy. UE nie jest przygotowana na zmiany w Białym Domu, a zjednoczona Unia jest niezbędna do reprezentowania europejskich interesów w obliczu ewentualnych działań Trumpa.