Kluczowe wyniki dla PiS. Ten sondaż wpłynie na decyzję Kaczyńskiego?

Od kilku dni w mediach pojawiają się informacje o możliwej zmianie premiera. Dymisji Mateusza Morawieckiego chce kilku ważnych polityków Prawa i Sprawiedliwości. W sondażu United Surveys pytani byli o to Polacy. Nieco ponad połowa badanych nie chce zmian.

W Piątek Komitet Polityczny PiS ma zdecydować o przyszłości Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera
W Piątek Komitet Polityczny PiS ma zdecydować o przyszłości Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera
Źródło zdjęć: © PAP | Pap
Dawid Siedzik

29.09.2022 | aktual.: 29.09.2022 10:36

Sondaż na zlecenie zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wpisuje się w nerwową atmosferą wewnątrz partii rządzącej. Liczba konfliktów jest tam duża, co przyznają nawet sami koalicjanci. Przyszłość premiera ma zdecydować się w trakcie Komitetu Politycznego PiS, który zbiera się jeszcze w tym tygodniu. Wśród głównych przeciwników Mateusza Morawieckiego wymienia się przede wszystkim jego rządowego zastępcę, czyli Jacka Sasina.

Wyborcy PiS chcą Morawieckiego

Bardzo pozytywne dla Mateusza Morawieckiego wyniki sondażu - traktujące o jego przyszłości - są wśród samych wyborców PiS. Aż 100 proc. zwolenników tej partii uważa, że Morawiecki powinien pozostać na stanowisku premiera. Z tego więcej niż co ósmy pytany chce, by szef rządu został "na pewno". Gorzej sytuacja wygląda z tymi badanymi, którzy na PiS nie głosują. Tu co siódmy chce odejścia stojącego na czele rządu premiera.

Przyszłość Morawieckiego. Ponad połowa pytanych nie chce zmian

Pełne wyniki sondażu, bez podziału na sympatie partyjne, pokazują, że nieco ponad połowa Polaków uważa, że zmiany w najbliższym czasie są niewskazane. Prawie 30 proc. ankietowanych zdecydowanie chce utrzymania się szefa rządu w fotelu. Jego odwołania oczekuje niecałe 34 proc. uczestników badania.

Ponad 24 proc. wskazuje, że Morawiecki "raczej" powinien pozostać na stanowisku, a nieco ponad 9 proc., że "raczej nie". Trzech na 100 badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Badanie przeprowadzono na grupie 1000 osób, w dniach 24-25 września 2022 roku metodą CAWI.

Źródło: RMF24.pl

Zobacz także
Komentarze (281)