Trwa ładowanie...
d1gx7dx

Premier Miller na szczycie państw morza Bałtyckiego

Od udziału w obradach IV Szczytu Rady Państw Morza Bałtyckiego premier Leszek Miller rozpoczął dwudniową wizytę w Sankt Petersburgu.

d1gx7dx
d1gx7dx

W szczycie mają uczestniczyć premierzy państw członkowskich Rady, poza polskim premierem także szefowie rządów: Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Islandii, Łotwy, Litwy, Norwegii, Szwecji i Rosji.

Tematy rozmów mają być zgrupowane w trzech blokach: współpraca regionalna i rozszerzenie Unii Europejskiej, transport i ochrona środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwo.

W przemówieniu otwierającym sesję plenarną rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że w związku z planowanym rozszerzeniem Unii problemem numer jeden dla Rosji jest sytuacja Obwodu Kaliningradzkiego.

Rosyjski prezydent oświadczył, że po rozszerzeniu Unii prawa człowieka dotyczące przemieszczania się i kontaktu między rodzinami nie mogą zostać ograniczone. Już wcześniej przedstawiciele Rosji domagali się stworzenia specjalnych korytarzy tranzytowych, które miałyby połączyć Obwód Kaliningradzki z Rosją po wejściu Polski i Litwy do Unii.

d1gx7dx

Przedstawiciele Polski, zarówno prezydent, jak i premier, podkreślają natomiast, że tak Polska, jak i Litwa zajmują jednoznaczne stanowisko, że nie może być żadnych korytarzy.

Po zakończeniu sesji plenarnej Miller ma spotkać się w cztery oczy z premierem Litwy Algirdasem Brazauskasem. Według Tadeusza Iwińskiego, ministra ds. międzynarodowych w Kancelarii Premiera, rozmowa będzie dotyczyć m.in. umowy o pisowni nazwisk polskich na Litwie i litewskich w Polsce.

W poniedziałkowy wieczór premierzy państw tworzących Radę mają wspólnie popłynąć statkiem po Newie. We wtorek rano Miller spotka się na roboczym śniadaniu z premierem Rosji Michaiłem Kasjanowem. Według Iwińskiego, rozmowy dotyczyć będą m.in. spraw gospodarczych, w tym kwestii związanych z dostawami gazu.

Obrady sesji plenarnej pokrywają się w czasie z meczem reprezentacji Polski z Portugalią. Premier powiedział dziennikarzom, że będzie czekał na informacje o przebiegu meczu i jego wynik będzie mógł poznać w przerwie posiedzenia Rady.

d1gx7dx

Rada Państw Morza Bałtyckiego powstała w 1992 roku w Kopenhadze. W jej pracach uczestniczą również przedstawicie Komisji Europejskiej. Ponadto od 1998 roku status obserwatorów otrzymały: Francja, Włochy, Słowacja, Holandia, Ukraina, Wielka Brytania oraz USA. Celem Rady jest organizowanie wielostronnej współpracy między państwami regionu, wspomaganie transformacji ustrojowej w tych krajach, rozwoju demokracji i obrony praw człowieka, a także przyczynianie się do stabilizacji w regionie. (aka)

d1gx7dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gx7dx
Więcej tematów