Trwa ładowanie...
dqn0zsc

Premier Beata Szydło: w 2016 r. polityka zagraniczna była aktywna

W 2016 roku polska polityka zagraniczna była bardzo aktywna; propozycje dotyczące reformy UE i rozwiązania kryzysu migracyjnego to sukcesy naszej dyplomacji - powiedziała premier Beata Szydło po rozmowie z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim. - Interesy wszystkich państw członkowskich UE muszą być traktowane na równi. Dążymy do tego, aby w Unii została podjęta dyskusja o reformie, jesteśmy za budowaniem wspólnej polityki bezpieczeństwa - podkreślił Waszczykowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Waszczykowski i Beata Szydło
Witold Waszczykowski i Beata Szydło (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
dqn0zsc

Podczas konferencji premier Szydło powiedziała, że - w ramach prowadzonego przeglądu resortów - z ministrem spraw zagranicznych rozmawiała o planach polskiej polityki zagranicznej na 2017 rok. Zapowiedziała, że niebawem szef MSZ wygłosi w Sejmie expose nt. kierunków i założeń polityki zagranicznej rządu w 2017 r.

- 2016 rok to była bardzo aktywna polityka ze strony polskiego rządu. Pan minister Waszczykowski w pierwszej połowie roku koncentrował się przede wszystkim na tych zadaniach, które były postawione przed resortem w związku z organizacją w Warszawie szczytu NATO. To był początek urzędowania rządu PiS. Zależało nam na tym, żeby nawiązać nie tylko stosunki, relacje, z innymi stolicami, ale żeby również założenia polityki zagranicznej przyjęte w programie PiS przełożyć na faktyczne działania - powiedziała premier.

Zaznaczyła, że to był "intensywny rok" w dyplomacji, który miał "owocne zakończenie".

dqn0zsc

Jak oceniła, w 2016 udało się "zmienić sposób podejścia" do kwestii omawianych na poziomie UE. W tym kontekście mówiła o polskich inicjatywach dotyczących rozwiązania kryzysu migracyjnego i reformy UE. - To sukcesy polskiej dyplomacji - powiedziała szefowa rządu. - Jestem spokojna, minister przygotował bardzo dobry plan - podkreśliła.

Zadania wytyczone w expose w 2016 r. dotyczące bezpieczeństwa i integracji regionu zostały zrealizowane m.in. status bezpieczeństwa Polski staje się zrównany ze statusem bezpieczeństwa Europy Zachodniej - powiedział Witold Waszczykowski. Podkreślił, że w Polsce znajdują się już żołnierze amerykańscy.

Waszczykowski stwierdził, że rząd nie zaniedbał w 2016 r. także przyjaciół w UE i polityki wschodniej. Mówił, że rząd w 2016 r. odbył liczne konsultacje międzyrządowe, a premier miała możliwość spotkania praktycznie wszystkich przywódców europejskich.

- Zadania zostały wykonane w 100 proc. - powiedział Waszczykowski.

Szef MSZ uważa, że 2017 będzie rokiem trudnym m.in. ze względu na sytuację wokół Europy i w samej Europie.

dqn0zsc

Podziel się opinią

Share

dqn0zsc

dqn0zsc
Więcej tematów