Trwa ładowanie...

Prawybory w Wieruszowie. Pięć ugrupowań w Sejmie. PiS wygrywa

Są wyniki prawyborów w łódzkim Wieruszowie. Wygrało je Prawo i Sprawiedliwość osiągając 46,5 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która otrzymała 23,49 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, zdobywając 13,08 proc. poparcia.
Share
Prawybory w Wieruszowie. Czy taki będzie wynik wyborów?
Prawybory w Wieruszowie. Czy taki będzie wynik wyborów?Źródło: WP.PL
d2gg46l

Próg wyborczy przekroczyły jeszcze komitety PSL-Koalicja Polska - 7,86 proc. oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość - 7,02 proc. Najmniej głosów uzyskał KW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy (2,05 proc.).

Zobacz także: Wybory parlamentarne 2019. Sondaż potwierdza: PiS ma ogromną przewagę. Jarosław Kaczyński mocny jak nigdy

Prawybory w Wieruszowie, jak przypomniał w niedzielę Marek Patyk z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego, po raz pierwszy odbyły się w tym mieście w 1997 roku. Wówczas zorganizowano je z inicjatywy Marcina Palade, ówczesnego szefa Ośrodka Badań Wyborczych. Skąd ten pomysł? W tej 14-tysięcznej gminie od wielu lat wynik lokalnego głosowania jest bardzo zbliżony do wyników z ogólnopolskich wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy do Unii Europejskiej. Różnica wyników z reguły mieści się w granicy błędu statystycznego.

d2gg46l

To dlatego po raz drugi, tym razem z inicjatywy burmistrza Rafała Przybyła, zorganizowano w gminie "wybory przed wyborami". W tym roku mieszkańcy gminy mogli oddać swój głos w 12 lokalach wyborczych. Głosowali na jeden z sześciu komitetów wyborczych zarejestrowanych w okręgu sieradzkim. Głos mogli oddawać na komitet, nie na konkretnego kandydata.

Zobacz także: Wybory parlamentarne 2019. Nowy sondaż. PiS wygrywa wybory z dużą przewagą

Frekwencja na prawyborach wyniosła ok. 13 proc. Oddano łącznie prawie dwa tysiące głosów.

W tym roku można było głosować tradycyjnie i drogą elektroniczną. Pilotaż systemu głosowania elektronicznego zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Źródło: rmf24.pl

d2gg46l

Podziel się opinią

Share
d2gg46l
d2gg46l
Więcej tematów