Trwa ładowanie...
d1d3rss

Prawybory w Wieruszowie. Pięć ugrupowań w Sejmie. PiS wygrywa

Są wyniki prawyborów w łódzkim Wieruszowie. Wygrało je Prawo i Sprawiedliwość osiągając 46,5 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która otrzymała 23,49 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, zdobywając 13,08 proc. poparcia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawybory w Wieruszowie. Czy taki będzie wynik wyborów?
Prawybory w Wieruszowie. Czy taki będzie wynik wyborów? (WP.PL)
d1d3rss

Próg wyborczy przekroczyły jeszcze komitety PSL-Koalicja Polska - 7,86 proc. oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość - 7,02 proc. Najmniej głosów uzyskał KW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy (2,05 proc.).

Zobacz także: Wybory parlamentarne 2019. Sondaż potwierdza: PiS ma ogromną przewagę. Jarosław Kaczyński mocny jak nigdy

Prawybory w Wieruszowie, jak przypomniał w niedzielę Marek Patyk z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego, po raz pierwszy odbyły się w tym mieście w 1997 roku. Wówczas zorganizowano je z inicjatywy Marcina Palade, ówczesnego szefa Ośrodka Badań Wyborczych. Skąd ten pomysł? W tej 14-tysięcznej gminie od wielu lat wynik lokalnego głosowania jest bardzo zbliżony do wyników z ogólnopolskich wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy do Unii Europejskiej. Różnica wyników z reguły mieści się w granicy błędu statystycznego.

d1d3rss

To dlatego po raz drugi, tym razem z inicjatywy burmistrza Rafała Przybyła, zorganizowano w gminie "wybory przed wyborami". W tym roku mieszkańcy gminy mogli oddać swój głos w 12 lokalach wyborczych. Głosowali na jeden z sześciu komitetów wyborczych zarejestrowanych w okręgu sieradzkim. Głos mogli oddawać na komitet, nie na konkretnego kandydata.

Zobacz także: Wybory parlamentarne 2019. Nowy sondaż. PiS wygrywa wybory z dużą przewagą

Frekwencja na prawyborach wyniosła ok. 13 proc. Oddano łącznie prawie dwa tysiące głosów.

W tym roku można było głosować tradycyjnie i drogą elektroniczną. Pilotaż systemu głosowania elektronicznego zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Źródło: rmf24.pl

d1d3rss

Podziel się opinią

Share
d1d3rss
d1d3rss