Trwa ładowanie...
ycipk-1xl69i

Wybory parlamentarne 2019. Nowy sondaż. PiS wygrywa wybory z dużą przewagą

Wybory parlamentarne 2019 już za tydzień. Na partię rządzącą swój głos chce oddać 44,3 proc. wyborców, a na Koalicję Obywatelską 23,4 proc. Do Sejmu dostałaby się też Lewica oraz PSL-Koalicja Polska - wynika z najnowszego sondażu IBRiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Według nowego sondażu PiS będzie miał samodzielną większość.
Wybory parlamentarne 2019. Według nowego sondażu PiS będzie miał samodzielną większość. (PAP, Fot: Leszek Szymański)
ycipk-1xl69i

Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 44,3 proc. badanych osiągnęło wynik lepszy o 3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania. Za PiS plasuje się Koalicja Obywatelska, z poparciem na poziomie 23,4 proc. (spadek o 2,2 pkt. proc.). Na trzecim miejscu jest Lewica, na którą chce zagłosować 12 proc. badanych (spadek o 0,2 pkt. proc.) - wynika z badania IBRiS dla portalu Onet.pl.

Do Sejmu weszłaby też PSL-Koalicja Polska, na którą zagłosowałoby 5,9 proc. badanych (spadek o 1,3 pkt. proc.) Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja z 3,6 proc. poparcia. Prawie 10 proc. badanych nie wie, na kogo odda swój głos.

To oznacza, że PiS zgarnie 253 mandaty, Koalicja Obywatelska - 137, Lewica -50, PSL-KP - 19. Jeden mandat przypadnie Mniejszości Niemieckiej.

ycipk-1xl69i
infogram.com
Podziel się

Aż 56,8 proc. badanych deklaruje, że weźmie udział w wyborach, a 44,2 proc. - nie zamierza tego zrobić. Jeden proc. badanych nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.

Wybory parlamentarne 2019. Mobilizacja - klucz do sukcesu

- Do końca kampanii wyborczej został dokładnie tydzień. To jeszcze nie jest czas na pełne podsumowanie, ale warto zwrócić uwagę, że wyjątkową cechą tej kampanii była znikoma zmienność sondaży wyborczych - powiedział portalowi prezes IBRiS Marcin Duma. Dodał, że ugrupowania w niewielkim zakresie zmieniły swoje notowania.

ycipk-1xl69i

Zdaniem Dumy ostatni tydzień będzie kluczowy dla mobilizacji wyborców.

- Od wyniku tych działań będzie zależeć to, w jakiej sytuacji politycznej znajdziemy się 14 października. Teoretycznie sytuacja, w której PiS uzyska historycznie największe poparcie wyborcze od 1989 r. lub sytuacja, w której mimo dobrego wyniku obozu rządzącego to opozycja będzie mieć więcej mandatów w następnym Sejmie, są możliwe. Wszystko zależy od mobilizacji - to klucz do wyborów w 2019 r. Dobitnie pokazały to majowe wybory do Parlamentu Europejskiego - podkreślił prezes IBRiS.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 2-3 października metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1100 Polaków.

Źródło Onet.pl

ycipk-1xl69i

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1xl69i

ycipk-1xl69i
ycipk-1xl69i
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów