Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż potwierdza: PiS ma ogromną przewagę. Jarosław Kaczyński mocny jak nigdy

Nowy sondaż dotyczący preferencji partyjnych rozwiewa wątpliwości: największe szanse na wygraną w wyborach parlamentarnych i stworzenie większości sejmowej ma Prawo i Sprawiedliwość. Jarosław Kaczyński ze swoim ugrupowaniem deklasuje rywali.
Share
Sondaż. Wybory parlamentarne 2019. Prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Sondaż. Wybory parlamentarne 2019. Prezes PiS Jarosław Kaczyński.Źródło: East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d2mn190

PiS ma 49,5 proc. poparcia i jest zdecydowanym faworytem wyborów parlamentarnych - wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, którą w badaniu wskazało 26,4 proc. respondentów (spadek o 1,5 pkt. proc.). Ostatnie miejsce na podium przypadło SLD, które popiera 13,1 proc. ankietowanych (spadek o 0.1 pkt. proc.).

Próg wyborczy przekroczyłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, które popiera 6,4 proc. badanych (wzrost o 0,3 pkt. proc.). Pod progiem znalazła się natomiast Konfederacja, która w sondażu uzyskała wynik 3,7 proc. (wzrost o 0,1 pkt. proc.). Inne komitety wyborcze wskazało 0,9 proc. ankietowanych.

d2mn190

Sondaż. Jak wyglądałby podział mandatów?

Z sondażu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 256 mandatów, Koalicji Obywatelskiej przypadłoby 135 mandatów, SLD - 49, a PSL - 19. Ponadto 1 mandat przypadłby mniejszości niemieckiej. Konfederacja, która nie przekracza progu wyborczego nie uzyskałaby żadnego mandatu.

Łącznie opozycja mogłaby liczyć na 204 mandaty. Oznaczałoby to, że Prawo i Sprawiedliwość nie potrzebowałoby koalicjanta i mogłoby rządzić samodzielnie.

d2mn190

Badanie przeprowadzono w dniach 3-4 października 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię. Prognozowana frekwencja wyniosłaby 56 proc.

Źródło: DO RZECZY

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mn190

Podziel się opinią

Share
d2mn190
d2mn190
Więcej tematów