Trwa ładowanie...
d1lgns0

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż potwierdza: PiS ma ogromną przewagę. Jarosław Kaczyński mocny jak nigdy

Nowy sondaż dotyczący preferencji partyjnych rozwiewa wątpliwości: największe szanse na wygraną w wyborach parlamentarnych i stworzenie większości sejmowej ma Prawo i Sprawiedliwość. Jarosław Kaczyński ze swoim ugrupowaniem deklasuje rywali.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż. Wybory parlamentarne 2019. Prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Sondaż. Wybory parlamentarne 2019. Prezes PiS Jarosław Kaczyński. (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
d1lgns0

PiS ma 49,5 proc. poparcia i jest zdecydowanym faworytem wyborów parlamentarnych - wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, którą w badaniu wskazało 26,4 proc. respondentów (spadek o 1,5 pkt. proc.). Ostatnie miejsce na podium przypadło SLD, które popiera 13,1 proc. ankietowanych (spadek o 0.1 pkt. proc.).

Próg wyborczy przekroczyłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, które popiera 6,4 proc. badanych (wzrost o 0,3 pkt. proc.). Pod progiem znalazła się natomiast Konfederacja, która w sondażu uzyskała wynik 3,7 proc. (wzrost o 0,1 pkt. proc.). Inne komitety wyborcze wskazało 0,9 proc. ankietowanych.

d1lgns0

Sondaż. Jak wyglądałby podział mandatów?

Z sondażu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 256 mandatów, Koalicji Obywatelskiej przypadłoby 135 mandatów, SLD - 49, a PSL - 19. Ponadto 1 mandat przypadłby mniejszości niemieckiej. Konfederacja, która nie przekracza progu wyborczego nie uzyskałaby żadnego mandatu.

Łącznie opozycja mogłaby liczyć na 204 mandaty. Oznaczałoby to, że Prawo i Sprawiedliwość nie potrzebowałoby koalicjanta i mogłoby rządzić samodzielnie.

d1lgns0

Badanie przeprowadzono w dniach 3-4 października 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię. Prognozowana frekwencja wyniosłaby 56 proc.

Źródło: DO RZECZY

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lgns0

Podziel się opinią

Share

d1lgns0

d1lgns0
Więcej tematów