Prawosławni świętują pierwszy dzień Wielkanocy
Rosyjska Cerkiew prawosławna, podobnie jak i
inne kościoły wschodnie, świętuje w niedzielę pierwszy dzień
Wielkanocy.
Uroczyste nabożeństwo, składające się z nocnego czuwania, Drogi Krzyżowej, nabożeństwa paschalnego i porannej liturgii, odprawił pod nieobecność patriarchy Aleksija II w moskiewskiej Świątyni Chrystusa Zbawiciela metropolita wołokołamski i juriewski Pitirim.
Podobne nabożeństwa odbyły się w 440 spośród 560 moskiewskich świątyń. Reszta albo wciąż znajduje się w stanie budowy, albo jest przedmiotem sporu majątkowego.
Sam patriarcha, powracający do zdrowia po przebytym niedawno zapaleniu płuc i grypie - chorobach, o których wcześniej nie informowano, ograniczy się w tym roku do odprawienia popołudniowej liturgii.
"Drodzy bracia arcypasterze, wielebni ojcowie, bracia i siostry, wciąż ze szczególną radością pozdrawiam was w to pełne światłości święto Paschy Chrystusowej i w ślad za Apostołem powtarzam 'radujcie się, dążcie do doskonałości, pokrzepiajcie się na duchu, jedno myślcie, pokój zachowujcie, a Bóg miłości i pokoju niech będzie z wami!' (2 Kor. 13,11)" - napisał w paschalnym posłaniu zwierzchnik największej w świecie Cerkwi prawosławnej.
Życzenia Rosjanom złożył także prezydent Władimir Putin. "Z całego serca życzę prawosławnym chrześcijanom, wszystkim tym, którzy dziś obchodzą Zmartwychwstanie Pańskie, wiele zdrowia, szczęścia i pomyślności" - napisał Putin. Osobny list z życzeniami prezydent skierował do patriarchy.
Prawosławni, jak również staroobrzędowcy i grekokatolicy, którzy stosują do dzisiaj kalendarz juliański (zniesiony u katolików w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII), obchodzą w tym roku Wielkanoc tydzień po wyznawcach Kościoła katolickiego oraz większości Kościołów protestanckich.
Różnica między terminem katolickiej a prawosławnej Wielkanocy może być nawet pięciotygodniowa, a jedynie raz na kilka lat wschodni i zachodni chrześcijanie świętują Wielkanoc tego samego dnia.
Według sondażu Ośrodka Opinii Publicznej, aż 83% Rosjan zamierzało w tym roku uczcić święto Zmartwychwstania Pańskiego, większość jednak ogranicza się do spotkania w gronie rodzinnym. Zaledwie 16% deklarowało, że wybierze się na odbywające się tego dnia nabożeństwa.
Z badań tych wynika również, że jedynie co jedenasty Rosjanin przestrzegał w tym roku zasad surowego prawosławnego Wielkiego Postu. Dane te wskazują, że liczba stosujących się w tej sprawie do nauczania Cerkwi z roku na rok powoli rośnie.(an)