Tłumy na Górze Grabarce. Wierni zgromadzili się na modlitwie w dniu ważnego święta
Tysiące prawosławnych chrześcijan jak co roku przybyły na Świętą Górę Grabarkę. Przynieśli ze sobą krzyże, które poświęcą i wbiją w ziemię obok tamtejszej cerkwi. Świętują Przemienienie Pańskie.
Na Świętą Górę Grabarkę przybyła już większość wiernych, którzy chcą uczcić święto Przemienienia Pańskiego. Pielgrzymki z całej Polski docierały do tego miejsca niedaleko Siemiatycz na Podlasiu już od wtorku, uczestnicząc w nabożeństwach i modlitwach.
Święto Przemienienia Pańskiego obchodzi się w Kościele prawosławnym od VI wieku i do dziś jest jednym z najważniejszych. Upamiętnia wydarzenia z góry Tabor, gdzie według ewangelii Jezus Chrystus rozmawiał z Mojżeszem i Eliaszem, a uczniowie zobaczyli go w "nieziemskiej chwale".
Prawosławni zaczynają obchody tego święta od całonocnego czuwania i modlitwy za zmarłych. W cerkwiach święcone są owoce.
Zobacz także: Białoruś wysyła migrantów na Litwę. Skandal dyplomatyczny między sąsiadami Polski
Harmonogram święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce
Środa (18 sierpnia):
- 6.00 - Liturgia Święta;
- 8.00 - Poświęcenie wody;
- 10.00 - Liturgia Święta;
- 17.30 - Powitanie Hierarchów;
- 18.00 - Nabożeństwo ku czci Przemienienia Pańskiego;
- 23.00 - Nabożeństwo za zmarłych.
Czwartek (19 sierpnia):
- 1.00 – I Liturgia Święta;
- 4.00 – II Liturgia Święta;
- 6.30 – III Liturgia Święta;
- 9.30 – Liturgia Święta i uroczysta procesja z poświęceniem owoców.
Góra Grabarka. Cudowne miejsce prawosławnych chrześcijan
Święta Góra Grabarka to jedna z atrakcji Podlasia, ale przede wszystkim miejsce modlitwy chrześcijan wyznania prawosławnego w Polsce. Znajduje się tam monster (klasztor) żeński Św. Marty i Marii, a także trzy cerkwie (Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej "Wszystkich Strapionych Radości", Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy), dwa domy dla pielgrzymów oraz cmentarz.
Cerkiew Przemienienia Pańskiego została odbudowana po pożarze na początku XX wieku i to właśnie tam każdego roku 18 i 19 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego podążają tysiące pielgrzymów. Przynoszą ze sobą krzyże, których na górze jest już kilkanaście tysięcy.
Grabarka wśród wiernych zasłynęła cudami. Przede wszystkim modlitwom do ikony Spasa Izbawnika przypisuje się ocalenie okolicznych mieszkańców od zarazy w 1710 roku. To właśnie na cześć tego wydarzenia zbudowano kapliczkę, która później spłonęła. Z kolei źródłu, które ma w tym miejscu swój początek, przypisuje się uzdrowicielskie właściwości.