Trwa ładowanie...

Tłumy na Górze Grabarce. Wierni zgromadzili się na modlitwie w dniu ważnego święta

Tysiące prawosławnych chrześcijan jak co roku przybyły na Świętą Górę Grabarkę. Przynieśli ze sobą krzyże, które poświęcą i wbiją w ziemię obok tamtejszej cerkwi. Świętują Przemienienie Pańskie.

Share
Święto Przemienienia Pańskiego jest jednym z najważniejszych w Kościele prawosławnym Święto Przemienienia Pańskiego jest jednym z najważniejszych w Kościele prawosławnym Źródło: PAP, fot: Artur Reszko
d3mo8e0

Na Świętą Górę Grabarkę przybyła już większość wiernych, którzy chcą uczcić święto Przemienienia Pańskiego. Pielgrzymki z całej Polski docierały do tego miejsca niedaleko Siemiatycz na Podlasiu już od wtorku, uczestnicząc w nabożeństwach i modlitwach.

Święto Przemienienia Pańskiego obchodzi się w Kościele prawosławnym od VI wieku i do dziś jest jednym z najważniejszych. Upamiętnia wydarzenia z góry Tabor, gdzie według ewangelii Jezus Chrystus rozmawiał z Mojżeszem i Eliaszem, a uczniowie zobaczyli go w "nieziemskiej chwale".

Prawosławni zaczynają obchody tego święta od całonocnego czuwania i modlitwy za zmarłych. W cerkwiach święcone są owoce.

Zobacz także: Białoruś wysyła migrantów na Litwę. Skandal dyplomatyczny między sąsiadami Polski

Harmonogram święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce

Środa (18 sierpnia):

  • 6.00 - Liturgia Święta;
  • 8.00 - Poświęcenie wody;
  • 10.00 - Liturgia Święta;
  • 17.30 - Powitanie Hierarchów;
  • 18.00 - Nabożeństwo ku czci Przemienienia Pańskiego;
  • 23.00 - Nabożeństwo za zmarłych.
d3mo8e0

Czwartek (19 sierpnia):

  • 1.00 – I Liturgia Święta;
  • 4.00 – II Liturgia Święta;
  • 6.30 – III Liturgia Święta;
  • 9.30 – Liturgia Święta i uroczysta procesja z poświęceniem owoców.

Góra Grabarka. Cudowne miejsce prawosławnych chrześcijan

Święta Góra Grabarka to jedna z atrakcji Podlasia, ale przede wszystkim miejsce modlitwy chrześcijan wyznania prawosławnego w Polsce. Znajduje się tam monster (klasztor) żeński Św. Marty i Marii, a także trzy cerkwie (Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej "Wszystkich Strapionych Radości", Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy), dwa domy dla pielgrzymów oraz cmentarz.

Cerkiew Przemienienia Pańskiego została odbudowana po pożarze na początku XX wieku i to właśnie tam każdego roku 18 i 19 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego podążają tysiące pielgrzymów. Przynoszą ze sobą krzyże, których na górze jest już kilkanaście tysięcy.

d3mo8e0

Grabarka wśród wiernych zasłynęła cudami. Przede wszystkim modlitwom do ikony Spasa Izbawnika przypisuje się ocalenie okolicznych mieszkańców od zarazy w 1710 roku. To właśnie na cześć tego wydarzenia zbudowano kapliczkę, która później spłonęła. Z kolei źródłu, które ma w tym miejscu swój początek, przypisuje się uzdrowicielskie właściwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mo8e0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mo8e0
Więcej tematów