Praworządność w Europie i mechanizm warunkowości. Dyskusja w PE
Wśród kwestii poruszanych w czwartek na posiedzeniu PE, zorganizowanym m.in. przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), najważniejszą był unijny mechanizm warunkowości, któremu sprzeciwiają się Polska i Węgry.
09.12.2021 13:37
W czwartek w Parlamencie Europejskim rozpoczęło się posiedzenie komisji międzyparlamentarnej, zorganizowane przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) wraz z Dyrekcją do spraw Stosunków z Parlamentami Narodowymi.
Głównym punktem rozmów był mechanizm warunkowości - uzależniający wypłatę środków z budżetu UE od przestrzegania praworządności przez dany kraj członkowski. Posiedzenie jest również poświęcone ocenie sprawozdania Komisji Europejskiej, sporządzonego ws. tego mechanizmu.
Mechanizm warunkowości i praworządność w krajach UE. Debata w PE
Przypomnijmy, że mechanizmowi warunkowości sprzeciwiają się rządy Polski i Węgier. Porozumienie ws. wieloletniego budżetu UE, funduszu odbudowy i mechanizmu warunkowości zawiązano w grudniu 2020 roku. Rozporządzenie, uzależniające wypłatę środków od stopnia przestrzegania praworządności, weszło w życie wraz ze styczniem 2021 roku.
Na razie jednak nie przedstawiono jeszcze konkretnych sposobów wykorzystania mechanizmu. Rada Europejska zwróciła się do KE z prośbą o ich opracowanie. Dopiero po ich przyjęciu przez PE mechanizm warunkowości będzie mógł być stosowany w praktyce.
Warto też podkreślić, że Polska i Węgry w marcu br. zaskarżyły mechanizm warunkowości do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tydzień temu natomiast rzecznik generalny TSUE wydał opinię nt. mechanizmu stwierdzając, że "należy oddalić skargi Węgier i Polski na system warunkowości".
Przeczytaj także:
Źródło: PAP, TVN24