Trwa ładowanie...

Praworządność w Europie i mechanizm warunkowości. Dyskusja w PE

Wśród kwestii poruszanych w czwartek na posiedzeniu PE, zorganizowanym m.in. przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), najważniejszą był unijny mechanizm warunkowości, któremu sprzeciwiają się Polska i Węgry.

W Parlamencie Europejskim w czwartek dyskutowano o mechanizmie warunkowości / Zdjęcie ilustracyjne W Parlamencie Europejskim w czwartek dyskutowano o mechanizmie warunkowości / Zdjęcie ilustracyjne Fot: Marcin Obara
d4i6uk9
d4i6uk9

W czwartek w Parlamencie Europejskim rozpoczęło się posiedzenie komisji międzyparlamentarnej, zorganizowane przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) wraz z Dyrekcją do spraw Stosunków z Parlamentami Narodowymi.

Głównym punktem rozmów był mechanizm warunkowości - uzależniający wypłatę środków z budżetu UE od przestrzegania praworządności przez dany kraj członkowski. Posiedzenie jest również poświęcone ocenie sprawozdania Komisji Europejskiej, sporządzonego ws. tego mechanizmu.

Zobacz też: Polska bez miliardów euro z Brukseli? Posłanka KO: Musimy się jasno zadeklarować

Mechanizm warunkowości i praworządność w krajach UE. Debata w PE

Przypomnijmy, że mechanizmowi warunkowości sprzeciwiają się rządy Polski i Węgier. Porozumienie ws. wieloletniego budżetu UE, funduszu odbudowy i mechanizmu warunkowości zawiązano w grudniu 2020 roku. Rozporządzenie, uzależniające wypłatę środków od stopnia przestrzegania praworządności, weszło w życie wraz ze styczniem 2021 roku.

d4i6uk9

Na razie jednak nie przedstawiono jeszcze konkretnych sposobów wykorzystania mechanizmu. Rada Europejska zwróciła się do KE z prośbą o ich opracowanie. Dopiero po ich przyjęciu przez PE mechanizm warunkowości będzie mógł być stosowany w praktyce.

Warto też podkreślić, że Polska i Węgry w marcu br. zaskarżyły mechanizm warunkowości do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tydzień temu natomiast rzecznik generalny TSUE wydał opinię nt. mechanizmu stwierdzając, że "należy oddalić skargi Węgier i Polski na system warunkowości".

Przeczytaj także:

d4i6uk9

Źródło: PAP, TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4i6uk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i6uk9
Więcej tematów