Prawica uderza w Donalda Tuska. Akcja w mediach społecznościowych
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński mówił o Donaldzie Tusku jako jednym z winnych katastrofy smoleńskiej. Oskarżał go o chęć ścisłej współpracy z Rosją. Zaraz po tym wystąpieniu w sieci pojawiły się wpisy w mediach społecznościowych prawicowych polityków. "Panie Donaldzie Tusku, nie oszukasz Polaków. Nie zasłonicie prawdy o waszych prorosyjskich działaniach" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
Jarosław Kaczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej odnosił się do słów Ursuli von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyznała w środę, że "Polski i krajów bałtyckich trzeba było słuchać", kiedy ostrzegały przed Władimirem Putinem.
Wymieniając działania Unii Europejskiej w kwestii bezpieczeństwa energetycznego wspólnoty, Kaczyński stwierdził, że wszystkie działania były obliczone na rosyjskie i niemieckie interesy. Niektóre z nich - zdaniem prezesa PiS - wprost były niekorzystne dla Polski, jednak popierane przez polską opozycję.
Prezes PiS stwierdził, że po katastrofie smoleńskiej "oddawano wszystko Rosji w sprawach, które w każdym normalnym państwie byłyby traktowane jako w oczywisty sposób należące do tego normalnego państwa".
Przypomniał też, że zaproszono szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa na spotkanie z polskimi ambasadorami. - Były różnego rodzaju przedsięwzięcia w tzw. sprawach trudnych - nic oczywiście nie załatwiono. Była rezygnacja z określenia Katynia jako ludobójstwa - wymienił Kaczyński.
- Wszystkie działania służyły rosyjskim i niemieckim interesom. Najbardziej istotnym celem były awanse jednego człowieka. I on te awanse otrzymał - mówił Jarosław Kaczyński.
Prawica uderza w Tuska
Po tym wystąpieniu politycy prawicy zaczęli publikować w mediach społecznościowych archiwalne zdjęcia i nagrania, chcąc poprzeć tezę prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
"Panie Donaldzie Tusku, nie oszukasz Polaków. Nie zasłonicie prawdy o waszych prorosyjskich działaniach. Był pan premierem. Wtedy trzeba było odwagi, żeby stawać przeciwko energetycznemu sojuszowi Rosji i Niemiec. Odwagi do sankcji za Krym. Panu jej zabrakło, wolał pan interesy z Putinem" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Do wpisu dołączył filmik "Hołdy Donalda Tuska".
Pojawiają się w nim archiwalne nagrania z czasów, kiedy szef PO był premierem Polski. - Polska nie będzie krajem agresywnej koncepcji antyrosyjskiej - mówił Tusk. W dalszej części wspominana jest wizyta ówczesnego premiera w Moskwie, a także wypowiedzi, w których wyraża nadzieję na poprawienie stosunków polsko-rosyjskich.
Minister Waldemar Buda opublikował natomiast dokument dotyczący ustaleń premierów Tuska i Putina ws. organizacji Forum Gospodarczego Polska-Rosja. "Prawo i Sprawiedliwość mówiło o niebezpieczeństwie, a Donald Tusk" - pisze minister.
"Ta droga prowadzi Donalda Tuska od molo w Sopocie, przez żółwiki z Putinem w smoleńskim błocie, do rechotu na Okęciu podczas oczekiwania na ciała ofiar Smoleńska..." - stwierdził natomiast Maciej Wąsik.
"Jak mawia Donald Tusk: obraz wart więcej niż tysiąc słów" - dodał Radosław Fogiel, publikując zdjęcie byłego premiera w towarzystwie Putina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tusk uderzy w Berlin? "On zachowuje się jak chorągiewka"
"Po ujawnieniu kłamstwa smoleńskiego"
Wcześniej sam Donald Tusk opublikował zdjęcie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, które było w mediach społecznościowych szeroko komentowane. "Wczoraj w Sejmie, po ujawnieniu kłamstwa smoleńskiego. Obraz wart więcej niż tysiąc słów" - napisał Tusk.
Podczas sejmowego posiedzenia posłowie opozycji odnieśli się do reportażu TVN24. Telewizja wyemitowała w poniedziałek wieczorem reportaż, w którym dziennikarz Piotr Świerczek przedstawił wiele faktów, dotyczących katastrofy smoleńskiej i ekspertyz, które powstały na zamówienie podkomisji Macierewicza - a które zostały przez nią przemilczane w raporcie. Autor materiału przedstawił między innymi ekspertyzę amerykańskich badaczy, którzy stwierdzili, że samolot uderzył w drzewa. Ich badania są sprzeczne z tezą o wybuchu i zamachu, którą lansował Antoni Macierewicz.
Źródło: Twitter