ŚwiatPPS: jak najszybciej uregulować sprawę własności ziem zachodnich

PPS: jak najszybciej uregulować sprawę własności ziem zachodnich

Polska Partia Socjalistyczna chce, by Sejm i
rząd jak najszybciej uzupełniły ustawodawstwo dotyczące dzierżawy
i praw własności na ziemiach zachodnich i północnych.
Jak najszybsze uregulowanie tej sprawy wyciszy pewną nerwowość
wokół tego problemu - powiedział przewodniczący
Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS Marek Garztecki.

28.08.2004 17:05

W sobotę odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej i CKW Polskiej Partii Socjalistycznej.

W uchwale PPS przypomina, że Niemiecki Związek Wypędzonych i Powiernictwo Pruskie domagają się odszkodowań indywidualnych za majątek utracony w Polsce. Dlatego też zadaniem władz państwowych, jak podkreślają działacze PPS, jest zażegnanie zagrożenia utraty domów, ziemi, miejsc pracy Polaków zamieszkujących ziemie zachodnie i północne kraju.

"Pomimo braku zadośćuczynienia i reparacji za zniszczenia wojenne i okupacyjne, Polska chce budować i buduje wspólnie z demokratycznym państwem niemieckim nową, wspólną Europę. Europę bez dominacji jednych narodów nad innymi i bez historycznych roszczeń majątkowych czy terytorialnych" - czytamy w uchwale.

Zdaniem PPS, rozpoczęcie licytacji wzajemnych roszczeń może spowodować zburzenie fundamentu, na którym budowana jest obecnie wspólna Europa. Zniszczeniu ulegnie także wieloletni dorobek zbliżenia polsko-niemieckiego.

"Trzeba odeprzeć wszelkie insynuacje, wszelkie niegodziwości, które mogą niepokoić nasze społeczeństwo. Jesteśmy u siebie, w Polsce" - napisali członkowie PPS w uchwale.

PPS zaapelowało również o natychmiastowe zakończenie polskiej misji wojskowej w Iraku. "Dziś ponownie wzywamy rząd do jak najszybszego wycofania całości polskich oddziałów zbrojnych z Iraku" - napisali autorzy uchwały.

PPS wezwało ponadto wszystkie partie parlamentarne, aby zażądały odpowiedniej debaty sejmowej i w jej trakcie jasno określiły swoje stanowisko w sprawie obecności polskich wojsk w Iraku. Autorzy uchwały za niezbędne uważają także podjęcie przez rząd RP "energicznych działań na rzecz politycznego uregulowania sytuacji wewnętrznej w Iraku, z zapewnieniem prawa do samostanowienia".

PPS pozytywnie oceniło również początek dialogu na lewicy jaki zapoczątkowały ugrupowania lewicowe współpracujące w ramach Unii Lewicy. W Unii Lewicy, utworzonej na początku lipca, współpracują ze sobą m.in. Unia Pracy, Antyklerykalna Partia Postępu "Racja", Polska Partia Pracy, Nowa Lewica, Centrolewica RP.

"Stworzenie idei Unii Lewicy spotkało się z żywym zainteresowaniem, jako nowa, budząca nadzieję forma przyszłej współpracy" - czytamy w uchwale.

Źródło artykułu:PAP
niemcywojnasejm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)