ŚwiatPożegnanie z maseczkami. Niektórzy nie chcą się rozstać

Pożegnanie z maseczkami. Niektórzy nie chcą się rozstać

Widok twarzy osłoniętych maseczkami to nasza codzienność od prawie dwóch lat. Nie jest to wygodne ani miłe, ale wymagają tego względy bezpieczeństwa. Kiedyś obowiązek zostanie zniesiony, wstępne zapowiedzi resortu zdrowia mówią o marcu. Być może będą jednak tacy, którzy maseczek nie porzucą już nigdy.

Niewykluczone, że maseczki pozostaną z nami już na zawsze. Wiele osób będzie je nosić nawet wtedy, gdy nie będzie już  takiego obowiązku
Niewykluczone, że maseczki pozostaną z nami już na zawsze. Wiele osób będzie je nosić nawet wtedy, gdy nie będzie już takiego obowiązku
Źródło zdjęć: © Jacek SzydÅ‚owski / Forum | RM, Jacek SzydÅ‚owski / Forum

19.02.2022 | aktual.: 19.02.2022 12:12

Badanie panelu Ariadna, przeprowadzone na zlecenie Wirtualnej Polski, dowodzi niezbicie, że nakazu, wprowadzonego w chwili wybuchu pandemii w 2020 roku, mamy już serdecznie dosyć. Niektórzy demonstrują to nawet fizycznie, ignorując wszelkie zalecenia. Takie osoby można spotkać wszędzie - w sklepie, w tramwaju lub autobusie, w windzie i w wielu innych miejscach. Na uwagi reagują na ogół agresją; rzadko zdarza się bowiem, że to efekt zapomnienia, najczęściej świadoma demonstracja.

Zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki, według ministerialnych zaleceń, jest obowiązkowe nie tylko w sklepach, bankach i urzędach, na targowiskach, w zakładach pracy, w kościele, placówkach zdrowia, ale także na klatkach schodowych i w innych przestrzeniach wspólnych dla mieszkańców, a więc nawet w piwnicy.

Pożegnanie z maseczkami. Co sądzą o tym Polacy?

Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby z zaburzeniami neurologicznymi, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną lub z innymi deficytami. Rzadko jesteśmy jednak świadkami sytuacji, w których ktoś byłby rozliczany z powodów ignorowania nakazu.

Nie ma wątpliwości, że wielu jest już maskowaniem zmęczonych. Według badania, jakie tuż przed połową lutego przeprowadził panel Ariadna, wypytując internautów powyżej 18. roku życia, mieszkańców miast i mniejszych miejscowości, 50 proc. społeczeństwa w Polsce jest za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek. Tylko 8 proc. badanych nie ma na ten temat zdania.

Źródło: Panel Badawczy Ariadna
Źródło: Panel Badawczy Ariadna

Co ciekawe, badanie sprawdziło też, jakie opinie mają na ten temat sympatycy poszczególnych ugrupowań politycznych.

Wyborcy rządzącej partii PiS są przeważnie za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek wewnątrz budynków (49 proc. badanych). Sympatycy Koalicji Obywatelskiej są za tym, by być jeszcze ostrożnym - tylko 30 proc. pytanych popiera zniesienie tego zalecenia.

Obraz

Niektórzy nie chcą się rozstać z maseczkami

Okazuje się, że mniej niż połowa społeczeństwa - 45 proc. - po zniesieniu obowiązku przestanie nosić maseczkę.

37 proc. Polaków deklaruje, że takie zabezpieczenie będzie stosować nadal, nawet wówczas, gdy nie będzie już takiego obowiązku.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna przeprowadzono w dniach 11-14 lutego 2022 roku metodą CAWI. Próba ogólnopolska liczyła 1080 osób w wieku od 18 lat wzwyż.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (161)