Powstanie Warszawskie - rocznica. Co wydarzy się Warszawie?
Powstanie Warszawskie. Władze miasta i powstańcy apelują o zachowanie minuty ciszy w godzinę „W” oraz godne uczczenie 74 rocznicy Powstania Warszawskiego. Sprawdź, co wydarzy się wówczas w stolicy.
30.07.2018 | aktual.: 30.07.2018 12:21
Powstanie Warszawskie – rocznica
W Warszawie 1 sierpnia o godzinie 17:00 (godzina „W”) na terenie całego miasta rozlegną się syreny. Należy poświęcić ten czas na zachowanie ciszy i refleksję. W ten symboliczny sposób będziemy mogli podziękować tym, którzy dzielnie bronili stolicy Polski. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Leszek Żukowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich – Zbigniew Galperyna oraz wiceprezydent Warszawy – Włodzimierz Paszyński namawiają w swoim apelu do uczczenia rocznicy i pojednania.
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – uroczystości
1 sierpnia 2018 w Warszawie o godzinie 9:00 odbędzie się uroczyste składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”. Warto przypomnieć, że Antoni Chruściel stał na czele Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, dowodził całością sił powstańczych pod względem taktycznym, a za udział w powstaniu rozkazem gen. Kazimierza Sosnkowskiego został awansowany do stopnia generała brygady. Tablica znajduje jest przy ulicy Filtrowej 68, gdzie niegdyś była dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK.
W parku im. gen. Gustawa Orlicza-Dreszera rozpoczną się uroczystości mające na celu oddanie hołdu poległym na dzielnicy Mokotów. Zakończy je „Marsz Mokotowa” – przemarsz ulicą Puławską w kierunki Dworkowej. Marsz rozpocznie się o godzinie 10:00.
Kwiaty zostaną złożone również w innych warszawskich miejscach pamięci. O godzinie 13:15 Warszawiacy upamiętnią w ten sposób postać Stefana Roweckiego „Grota”, którego pomnik znajduje się na rogu ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich. Bukiety zostaną też złożone o godzinie 14:00 przy znajdującym się na ul. Wiejskiej pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Kolejne uroczystości odbędą się na Cmentarzu Wojskowym w Powązkach. Rozpocznie je położenie kwiatów na grobie Antoniego Chruściela „Montera” (godzina 16:00), a zakończy wspólna modlita pod pomnikiem Gloria Victis (godzina 17:00 - "W").
Akcje Muzeum Powstania Warszawskiego
Warto również zapoznać się z bogatą ofertą Muzeum Powstania Warszawskiego. W środę 1 sierpnia o godzinie 20:00 odbędzie się tam akcja muzyczna „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane” piosenki, będąca nie tylko inicjatywą muzeum lecz również samych mieszkańców Warszawy. Wydarzenie odbywa się już po raz dwunasty, a jego uczestnicy zostaną wyposażeni w specjalne śpiewniki powstańcze. Ci, którzy nie dotrą na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, będą mieli możliwość obejrzenia transmisji z akcji w telewizji, na antenie TVP1.
4 sierpnia obędzie się dwunasta edycja gry „Twoja klisza z powstania. Historie nieistniejącego miasta”, której uczestnicy zostaną oprowadzeni po zakątkach przedwojennej Warszawy przez jedną z powstańczych sanitariuszek. Wspomnienia kobiety, która Powstanie Warszawskie spędziła w Śródmieściu przeniosą uczestników w nieistniejące zakątki stolicy. Należy zaznaczyć, że jest to gra fotograficzna, dzięki której uczestnicy będą mogli poznać historię konkretnych budynków, dzielnic i ulic związanych z Powstaniem Warszawskim. Poza przejściem całej trasy i wykonaniem powierzonych zadań, trzeba będzie przygotować dokumentacje fotograficzną. Najlepsze zdjęcia zostaną nagrodzone.
Organizowana 4 sierpnia O 14:30 „masa powstańcza 2018” to przejazd rowerowy stołecznymi ulicami Warszawy szlakiem „Bradla” oraz batalionów „Miłosz” i „Ruczaj”. Patronem akcji jest Kazimierz Leski „Bradl”, nieuchwytny dla wroga oficer polskiego wywiadu i uczestnik Powstania Warszawskiego. Żeby wziąć udział w akcji należy uprzednio zarejestrować się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.