Powstanie Warszawskie. Andrzej Duda o zrywie w stolicy, wśród powstańców Zofia Klepacka
Przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego odbyła się pierwsza część obchodów 75. rocznicy wybuchu zrywu. Przemawiał m.in. prezydent Andrzej Duda. Obecna była również sportsmenka Zofia Klepacka.
Andrzej Duda nawiązał do ul. Długiej, gdzie stoi pomnik Powstania Warszawskiego. Przypomniał, że w czasie zrywu, "kiedy padało Stare Miasto także był owiany straszliwą sławą właz do kanału".
- Tutaj stały oddziały powstańców, które chciały nadal walczyć w Śródmieściu o wolną Polskę i wolną Warszawę (...) Dziś tutaj na tym placu cztery pokolenia Polaków śpiewają “Ojczyznę wolną pobłogosław Panie". To dzięki temu pierwszemu pokoleniu, które wtedy na ulicach Warszawy się krwawiło, walczyło z bronią w ręku o wolną Polskę (...) to dzięki jego odwadze, bohaterstwu, determinacji Polska jest - mówił prezydent.
- To dzięki temu wszystkiemu dzisiaj temu najmłodszemu pokoleniu, świadomych, dorosłych obywateli, możemy mówić głośno, kim są powstańcy warszawscy, czym w rzeczywiści było Powstanie - podkreślił Duda.
Głos zabrał również Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. W imieniu walczących powiedział, że "dziś, po 75 latach pragnęlibyśmy się przekonać, co zostało w pamięci ludzkiej z etosu Powstania Warszawskiego, pamięci o żołnierzach powstania i wreszcie samym powstaniu".
- Chcemy mieć przekonanie, że nasze młodzieńcze ideały zagrzewające nas do walki nie poszły w zapomnienie - zaznaczył.
- Mamy świadomość, że mimo zapału, początkowej euforii i determinacji, powstanie nie przyniosło nam zwycięstwa. Odniesione rany, okrucieństwa okupanta i wreszcie klęska powstania to trauma, z którą musimy żyć po dziś dzień - dodał Galperyn.
Podkreślił, że "traumę odniosła również ludność cywilna, która także budowała barykady powstańcze, niosła pomoc żołnierzom, opiekowała się rannymi, a w końcu została wypędzona z ukochanego miasta". - 200 tysięcy bezbronnych cywilów, bestialsko mordowanych, poległych pod gruzami, rozstrzeliwanych to straszna ofiara tych wydarzeń - przyznał wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
Powstanie Warszawskie. Zofia Klepacka na obchodach w Warszawie
Na uroczystościach była również obecna polska windsurferka oraz mistrzyni olimpijska Zofia Klepacka. Sportsmenka niedawno otrzymała tytuł honorowego członka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wcześniej wypowiedziała wojnę programowi LGBT wdrażanemu przez władze Warszawy.
Okazuje się, że odznaczenie zostało nadane bezprawnie. – Rażąco naruszono nasz statut. Honorowym członkiem może zostać osoba szczególnie zasłużona dla Polski, a tytuł nadaje zjazd delegatów, a nie jednoosobowo lokalny prezes. Nie spełniono tych warunków. Przykro mi, ale ten tytuł jest nieważny. Pani Klepacka nie jest honorowym członkiem naszej organizacji. Wiele osób jest oburzonych tym, co się stało – mówił wówczas rzecznik Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Tadeusz Filipkowski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl