Trwa ładowanie...

Powrót do przedszkoli i szkół. Czarnek podał możliwe daty

Nagły obrót spraw w resorcie oświaty. Przemysław Czarnek zdradził, że częściowy powrót do szkół możliwy jest jeszcze w kwietniu. Szef MEiN wskazał, co przesądzi o ewentualnym wcześniejszym odmrożeniu.

Powrót do przedszkoli i szkół. Czarnek podał możliwe datyPowrót do przedszkoli i szkół. Czarnek podał możliwe datyŹródło: PAP
d18skyi
d18skyi

Gościem "Porannej rozmowy" w RMF FM we wtorek był Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki przedstawił założenia dotyczące odmrażania oświaty.

- Jeśli dane dotyczące zakażeń ze środy i czwartku potwierdzą tendencję spadkową, to począwszy od poniedziałku 19 kwietnia jest wielka szansa, żebyśmy wracali do przedszkoli - przekazał szef MEiN.

Minister przedstawił też propozycję dotyczącą szkół. - W ostatnim tygodniu kwietnia chcielibyśmy powrócić do nauki stacjonarnej w klasach I-III. Z każdym kolejnym tygodniem do szkół wracałyby następne klasy - poinformował Czarnek w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

Polityk zaznaczył jednak, że wszystko zależy od dziennych liczb zakażeń koronawirusem. W podejmowaniu decyzji kluczowe będą dane dotyczące kolejnych dni.

d18skyi

Innym wariantem, który jest w resorcie brany pod uwagę, to nauka hybrydowa. - 80 proc. szkół ma światłowodowy dostęp do Internetu, więc jesteśmy gotowi na taki wariant, ale jest to tylko jedna z propozycji na stole - przekazał Czarnek.

Matura 2021 niezagrożona

Dziennikarz dopytywał szefa MEiN o kwestię egzaminów dojrzałości. Według obowiązujących przepisów miałby one się odbyć już 4 maja. - Nie ma najmniejszych powodów, aby cokolwiek przesuwać. Jesteśmy gotowi na zachowanie reżimu sanitarnego, Są warunki, aby przeprowadzić egzaminy w zaplanowanym terminie - zadeklarował minister.

Przemysław Czarnek przypomniał również, że zakres maturalny został dostosowany do obecnej sytuacji pandemicznej. - Jeśli wrócimy do nauki stacjonarnej w maju na stałe, to kolejnych zmian w następnych latach już nie planujemy - zapewnił szef resortu.

Powrót do szkół jeszcze w kwietniu? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz komentuje

Czarnek: "Szef PAN? Nie mam zaufania"

Mazurek w rozmowie poruszył również temat Narodowego Programu Kopernikańskiego. W ostatnim czasie w mediach pojawił się pogłoski, że miałby on powstał w miejsce Polskiej Akademii Nauk. Krytycznie o tym pomyśle wypowiadał się m.in. prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN.

d18skyi

- PAN to jest instytucja, która służy państwu. Nikt nigdy nie myślał, aby ją likwidować. Z czego to wziął prezes Duszyński? Nie mam zielonego pojęcia. (...) Przez takie czyny nie mam do niego zaufania, nie wierzę w to, co mówi pan prezes. - przekazał szef MEiN.

Dziennikarz RMF FM zauważył jednak, że w projekcie o Programie Kopernikańskim część przepisów jest tożsama z ustawą o PAN. - Ale to nie jest powód, żeby wyciągać wniosek ze chcemy cokolwiek likwidować. Zresztą nikt niczego na razie nie powołuje, to jest projekt. Chcemy oddać hołd dla Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy urodzin - odpowiedział Czarnek.

Smoleńsk w podręcznikach

W ubiegły piątek minister edukacji zapowiedział, że chciałby, aby kwestia katastrofy smoleńskiej została zawarta w podręcznikach. W rozmowie z rozgłośnią zaznaczył jednak, że póki co nie trwają nad tym prace.

d18skyi

- To jest niezwykle trudne, aby dojść do prawdy. Odpowiedzialność polityczną za katastrofę ponosi rząd Donalda Tuska, natomiast podręczniki z tego okresu historycznego będą pisane w przyszłości. Mam nadzieję, że do tego czasu wiedza o katastrofie będzie pełniejsza - uznał Czarnek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18skyi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18skyi
Więcej tematów