Powołanie do wojska. Sześć godzin na stawienie się w jednostce? Rozporządzenie MON obowiązuje

Od 13 stycznia 2024 obowiązuje nowy wzór karty powołania do wojska w razie ogłoszenia mobilizacji. Mimo że wprowadzone zmiany nie są znaczące, w dokumencie podkreślono termin, w którym osoba powołana powinna zgłosić się do jednostki oraz konsekwencje wynikające z braku spełnienia obowiązku.

Wezwanie do wojska. 6 godzin na stawienie się do jednostki w czasie mobilizacji
Wezwanie do wojska. 6 godzin na stawienie się do jednostki w czasie mobilizacji
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki

Nowy wzór karty powołania określono w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 7 grudnia 2023 roku, które weszło w życie w sobotę 13 stycznia 2024. W dokumencie uwagę poświęcono m.in. karom, które mogą zostać nałożone za niestawienie się do wojska w czasie ogłoszenia mobilizacji oraz w razie wojny.

Mobilizacja wojskowa. 6 godzin na stawienie się w wojsku? Zapis zmienił miejsce

Jedna z zauważalnych zmian w rozporządzeniu MON, które weszło w życie, dotyczy podkreślenia konieczności "natychmiastowego" stawiennictwa się do wojska, w przypadku ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wzór karty wezwania składa się z dwóch części - przeznaczonej dla osoby powołanej oraz dla szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji. W sekcji zawierającej informacje dla osób wezwanych wyjaśniono między innymi, że w przypadku natychmiastowego wezwania do wojska, "osoba powołana powinna nie później niż w ciągu sześciu godzin od powzięcia informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny stawić się do określonego w tej karcie miejsca stawiennictwa".

Określenie konkretnego terminu stawiennictwa, oznacza natomiast, "że osoba powołana jest zobowiązana stawić się we wskazanym kolejnym dniu mobilizacji liczonym samodzielnie w stosunku do pierwszego dnia mobilizacji określonego w prawym górnym rogu pierwszej strony karty powołania" - wyjaśniono.

Wzór karty powołania do wojska zawiera również informacje dotyczące kar za niestawienie się do jednostki w czasie mobilizacji. Jak wyjaśniono w sekcji "Pouczenia":

  • kto w czasie mobilizacji lub wojny będąc powołany do czynnej służby wojskowej nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 
  • kto w czasie mobilizacji lub wojny w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.

Jak informuje portalsamorządowy.pl, informacje dotyczące kar za brak stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie mobilizacji lub wojny w nowych kartach znalazły się na początku, a nie jak dotychczas na końcu pouczenia.

Powołanie do wojska. Co w przypadku, gdy powołany nie może stawić się do jednostki?

W rozporządzeniu MON wyjaśniono również, jak powinny zachować się osoby, które w czasie mobilizacji lub wojny nie będą w stanie stawić się w jednostce wojskowej w określonym czasie oraz miejscu.

Jak poinformowano, "w razie niemożności stawienia się w czasie i miejscu podanym w karcie powołania osoba powołana jest zobowiązana powiadomić dowódcę jednostki wojskowej, w której ma obowiązek się stawić o przyczynach niemożności stawienia się oraz stawić się w oznaczonym miejscu niezwłocznie po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej stawienie się w terminie określonym w karcie powołania".

Wybrane dla Ciebie