Trwa ładowanie...

Powiedzieli, co myślą o referendum PiS. Najnowszy sondaż

Referendum w dniu wyborów to jedynie polityczna gra ze strony PiS - grzmi opozycja. Rząd się broni, podkreślając wagę pytań. O ocenę w tej sprawie poprosiliśmy Polaków. Jak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, jest jeszcze spora grupa osób, która nie ma zdania w tej sprawie.

PiS ogłosiło pytania oraz termin referendum. Co na to Polacy?PiS ogłosiło pytania oraz termin referendum. Co na to Polacy?Źródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d3yjuws
d3yjuws

Referendum ogólnokrajowe odbędzie się 15 października w godzinach otwarcia lokali wyborczych, czyli 7.00-21.00. Osoby, które wezmą w nim udział, odpowiedzą na cztery poniższe pytania:

Pytania referendalne PiS WP
Pytania referendalne PiSŹródło: WP

Wśród opozycji pojawiły się liczne głosy krytyki dotyczące zarówno pytań, jak i terminu referendum. - To nie będzie żadne referendum, tylko ominięcie przepisów o finansowaniu kampanii - grzmiał lider klubu KO Borys Budka jeszcze podczas debaty w Sejmie nad projektem uchwały o referendum ogólnokrajowym. Z kolei politycy PiS zarzekają się, że referendum nie jest do tego, żeby "robić politykę", a pytania są ważne. Zapytaliśmy, co sądzą o tym Polacy.

Referendum w dniu wyborów. Co sądzą Polacy? Wyniki sondażu

Jak wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, większość ankietowanych uważa, że zorganizowanie referendum w dniu wyborów to zagrywka polityczna, która jest nastawiona na zysk wyborczy. Tak odpowiedziało 52,2 proc. respondentów.

d3yjuws

Większość osób (aż 83 proc.), które zaznaczyły tę odpowiedź, to wyborcy opozycji.

27,5 proc. badanych jest zdania, że inicjatywa ogólnopolskiego referendum w dniu wyborów jest potrzebna i jest próbą zebrania odpowiedzi na najważniejsze tematy dla Polaków. Wśród osób, które wybrały taką odpowiedź, największą grupę stanowią wyborcy Zjednoczonej Prawicy (70 proc.).

Zdania na temat terminu referendum nie ma 10,2 proc. respondentów. Niewiele mniej, bo 10,1 proc. ankietowanych stwierdziło, że zorganizowanie referendum w czasie wyborów to neutralna propozycja.

Wśród wyborców, którzy jeszcze nie wiedzą, na kogo będą głosować, najwięcej osób, bo 49 proc. nie ma także zdania ws. referendum.

Wyniki sondażu WP
Wyniki sondażuŹródło: WP

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI & CATI 50/50 w dniach 18-20 sierpnia 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

d3yjuws

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3yjuws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yjuws
Więcej tematów