Trwa ładowanie...

"Potężna piąta fala". Niemcy chcą kupić szczepionki od Polski

Minister zdrowia Niemiec ostrzega przed "potężną piątą falą" koronawirusa i chce odkupić szczepionki m.in. od Polski.

"Potężna piąta fala". Niemcy chcą kupić szczepionki od Polski "Potężna piąta fala". Niemcy chcą kupić szczepionki od Polski Fot: PAWEL SKRABA
d16vrbv
d16vrbv

W związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa – omikron niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach z SPD wezwał do przyspieszenia kampanii szczepień przypominających. Potrzebna jest "masowa kampania wspomagająca", której celem jest "podawanie uzupełniającej dawki kilku milionom ludzi tygodniowo" – powiedział Lauterbach.

Minister zdrowia spodziewa się "potężnej piątej fali" zakażeń koronawirusem. – Sytuacja jest niestety wciąż niedoceniana". W Anglii, gdzie omikron już bardzo się rozprzestrzenił, liczba przypadków podwaja się teraz co jeden lub dwa dni – powiedział Lauterbach. I nadal nie jest pewne, czy ten wariant rzeczywiście powoduje łagodniejszy przebieg choroby u dorosłych niż poprzednie warianty.

Niemcy chcą kupić szczepionki od Polski

Omikron "nie da się opanować" jedynie za pomocą podwójnej szczepionki – podkreślił Lauterbach. Jak zaznaczył, postara się wszelkimi sposobami pozyskać w najbliższych dniach więcej dawek do szeroko zakrojonych szczepień uzupełniających.

d16vrbv

W przypadku szczepionki firmy BioNTech/Pfizer, która do tej pory dominowała w Niemczech, będzie to "nieco trudniejsze", dlatego minister wezwał lekarzy, aby korzystali z preparatu Moderny, którego zasoby wystarczą w Niemczech na najbliższe dwa tygodnie. Lauterbach zapowiedział, że przyspieszona zostanie dostawa 35 mln dawek Moderny, z czego 10 mln trafi do Niemiec jeszcze w grudniu. Ponadto prowadzone są rozmowy z Rumunią, Bułgarią, Portugalią i Polską o krótkoterminowym przejęciu dawek, które nie są w tych krajach potrzebne.

Jeśli chodzi o odstępy pomiędzy szczepieniami uzupełniającymi, niemiecki minister zdrowia zakłada, że wkrótce pojawi się nowe zalecenie Stałej Komisji ds. Szczepień (STIKO). Do tej pory to eksperckie gremium zalecało szczepienia uzupełniające po upływie około sześciu miesięcy. W międzyczasie jednak szczepienie jest już niekiedy możliwe po pięciu miesiącach albo jeszcze wcześniej.

Wstęp do sklepu dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Minister zdrowia poparł obostrzenia w handlu detalicznym, które przewidują, że wstęp do sklepów mają tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (tzw. zasada 2G). Lauterbach podkreślił, że są one "znacznie skuteczniejsze niż wymóg noszenia maseczki".

d16vrbv

Zasada 2G w handlu detalicznym wywołuje jednak sporo kontrowersji. W piątek Wyższy Sąd Administracyjny Dolnej Saksonii w Lueneburgu zawiesił tymczasowo tę zasadę dla handlu detalicznego w Dolnej Saksonii. Sąd argumentował, że przepisy te nie są obecnie koniecznym środkiem ochronnym. Ponadto mogą być niezgodne z zasadą równości, bo nie dotyczą wszystkich sklepów.

W tym samym dniu Wyższy Sąd Administracyjny w Szlezwiku-Holsztynie odrzucił skargę na takie przepisy w tym kraju związkowym Niemiec.

(AFP, DPA/dom)

d16vrbv

Przeczytaj także:

Wiemy, co Kaczyński mówi o szczepieniach. Poseł PiS ujawnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16vrbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16vrbv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj