Trwa ładowanie...
ycipk-4n3pf8

Poszukiwacze Bursztynowej Komnaty mówią o przełomie. Odkrycie w Mamerkach

Tajemnicze pomieszczenie odkryto pod ziemią w kompleksie bunkrów w Mamerkach na Mazurach. W pobliżu już wcześniej szukano Bursztynowej Komnaty. Teraz emocje rozgorzały na nowo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poszukiwania Bursztynowej Komnaty. W Mamerkach można zwiedzać replikę pomieszczenia
Poszukiwania Bursztynowej Komnaty. W Mamerkach można zwiedzać replikę pomieszczenia (mat.prasowe)
ycipk-4n3pf8

Odkrycie w byłej Kwaterze Głównej Wojsk Lądowych Wehrmachtu w Mamerkach może rzucić nowy trop w śledzeniu losów bursztynowego skarbu wywiezionego przez Niemców z Królewca pod koniec II wojny światowej. Tym bardziej, że odkrywcy zamierzają doprowadzić do badań nieznanego pomieszczenia już za kilka tygodni.

- Obecnie dostanie się do środka nie jest łatwe - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach.

Na włazie, który prowadzi do tunelu lub komory, rośnie bowiem drzewo. Oznaczać to może również, że wejście ostatni raz było używane w styczniu 1945 roku.

ycipk-4n3pf8

Zobacz także: W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Mat. prasowe
Podziel się

Niemieckie dowództwo uciekało pod koniec wojny z Mamerek przed Rosjanami, a w podziemiach kompleksu (teraz w okolicach granicy z obwodem kaliningradzkim) Wehrmacht miał zostawić dokumenty, broń, a także - jak sądzą niektórzy - być może zrabowane kosztowności.

ycipk-4n3pf8

Tunel, a później właz udało się odkryć dzięki użyciu profesjonalnego georadaru. Jak wyjaśnia nam Bartłomiej Plebańczyk, nie jest jeszcze znana głębokość tunelu. Wiele wskazuje na to, że wejście zostało celowo zamaskowane grubą warstwą ziemi.

"Złoty pociąg" lata 2019?

Aby dostać się do włazu (o wadze ok. 100 kg), trzeba będzie ściąć drzewo. Później konieczne będzie odkopanie tunelu, przy jednoczesnym sprawdzaniu kolejnych warstw ziemi. Muzealnicy liczą, że uda im się uzyskać wymagane zgody jeszcze w czerwcu.

ycipk-4n3pf8
Mat. prasowe
Podziel się

Co ciekawe, właz i zakopany tunel znajdują w pobliżu miejsca, gdzie w latach 2016-2017 szukano bez sukcesów Bursztynowej Komnaty.

Teraz wśród poszukiwaczy nadzieje ożyły na nowo, a zainteresowanie Mamerkami znów może być większe niż w przypadku emocji wokół "złotego pociągu" sprzed kilku lat. Tym bardziej, że lokalne media piszą o przełomie w poszukiwaniu cennego zabytku z bursztynu, a przyjazd zapowiedziała też ekipa History Channel.

Materiały prasowe
Podziel się
ycipk-4n3pf8

Od maja 2018 r. w Mamerkach można zwiedzać replikę pomieszczenia Bursztynowej Komnaty.

Mat. prasowe
Podziel się

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-4n3pf8

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4n3pf8

ycipk-4n3pf8
ycipk-4n3pf8
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów