Trwa ładowanie...

Odkrycie polskich archeologów. Duża wioska i meczet sprzed kilkuset lat

Odkrycia w Kuwejcie dokonał zespół złożony z miejscowych archeologów oraz badaczy z Polski. Oprócz meczetu znaleziono także dwa domostwa oraz ponad sto małych pieców glinianych. Po pierwszych odkryciach rozpoczęto także badania podwodne wzdłuż wybrzeża wyspy.

Share
Odkrycie polskich archeologów. Duża wioska i meczet sprzed kilkuset latŹródło: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW
d1frsme

W czasie badań wykopaliskowych na wyspie Fajlaka w Kuwejcie badano osadę rybacką datowaną wstępnie na okres od końca XVI do końca XIX wieku.

Teraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW poinformowało o odkryciu w tym miejscu ruin monumentalnego meczetu sprzed nawet kilkuset lat.

Jego zarys zbliżony jest do kwadratu o bokach długości około 20 metrów. Budynek składa się z dużego dziedzińca (prawie 200 m2) prowadzącego do głównego pomieszczenia o wymiarach 17 na 7 metrów. W pomieszczeniu odkryto pozostałości czterech dużych filarów wspierających zadaszenie (niestety nie zachowane).

Do tej pory misja ujawniła także domostwa i przedmioty, które wiążą się z podstawową działalnością mieszkańców osady, czyli rybołówstwem i przetwórstwem ryb.

d1frsme

Natrafiono m.in. na liczne akcesoria rybackie, takie jak kamienne kotwice, haczyki rybackie oraz obciążniki do sieci, zarówno kamienne jak i wykonane z fragmentów naczyń ceramicznych.

UW
Źródło: UW

Aby uzyskać jak najszerszy obraz dotyczący wykorzystania wyspy przez ludzi w przeszłości naukowcy poza pracami wykopaliskowymi, prowadzą również badania podwodne wzdłuż wybrzeża wyspy. Do tej pory zaowocowały one odkryciem kilkunastu kamiennych konstrukcji. W ocenie badaczy są to dawne pułapki na ryby.

Badania prowadzi Kuwejcko-Polska Misja Archeologiczna (KPAM), kierowana przez prof. Piotra Bielińskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW przy współpracy z dr. Sultanem al-Duweishem oraz dr. Hamidem al-Mutairim z (NCCAL).

Zobacz także: Kwaśniewski: Tusk zbliża się do finału kariery politycznej

Źródło: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1frsme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1frsme
d1frsme
Więcej tematów