Odkrycie polskich archeologów. Duża wioska i meczet sprzed kilkuset lat
Odkrycia w Kuwejcie dokonał zespół złożony z miejscowych archeologów oraz badaczy z Polski. Oprócz meczetu znaleziono także dwa domostwa oraz ponad sto małych pieców glinianych. Po pierwszych odkryciach rozpoczęto także badania podwodne wzdłuż wybrzeża wyspy.
W czasie badań wykopaliskowych na wyspie Fajlaka w Kuwejcie badano osadę rybacką datowaną wstępnie na okres od końca XVI do końca XIX wieku.
Teraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW poinformowało o odkryciu w tym miejscu ruin monumentalnego meczetu sprzed nawet kilkuset lat.
Jego zarys zbliżony jest do kwadratu o bokach długości około 20 metrów. Budynek składa się z dużego dziedzińca (prawie 200 m2) prowadzącego do głównego pomieszczenia o wymiarach 17 na 7 metrów. W pomieszczeniu odkryto pozostałości czterech dużych filarów wspierających zadaszenie (niestety nie zachowane).
Do tej pory misja ujawniła także domostwa i przedmioty, które wiążą się z podstawową działalnością mieszkańców osady, czyli rybołówstwem i przetwórstwem ryb.
Natrafiono m.in. na liczne akcesoria rybackie, takie jak kamienne kotwice, haczyki rybackie oraz obciążniki do sieci, zarówno kamienne jak i wykonane z fragmentów naczyń ceramicznych.
Aby uzyskać jak najszerszy obraz dotyczący wykorzystania wyspy przez ludzi w przeszłości naukowcy poza pracami wykopaliskowymi, prowadzą również badania podwodne wzdłuż wybrzeża wyspy. Do tej pory zaowocowały one odkryciem kilkunastu kamiennych konstrukcji. W ocenie badaczy są to dawne pułapki na ryby.
Badania prowadzi Kuwejcko-Polska Misja Archeologiczna (KPAM), kierowana przez prof. Piotra Bielińskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW przy współpracy z dr. Sultanem al-Duweishem oraz dr. Hamidem al-Mutairim z (NCCAL).
Zobacz także: Kwaśniewski: Tusk zbliża się do finału kariery politycznej
Zobacz także: Prognoza pogody. Burze i ostrzeżenia dla 6 województw
Źródło: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW