Trwa ładowanie...

Posłowie PO piszą do Szymczyka. "Niech pan broni honoru policji"

Klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej w liście do komendanta głównego policji pisze, że informacja o 42 przypadkach śmierci na komisariatach, podana z sejmowej mównicy przez Jarosława Kaczyńskiego wymaga "obrony honoru policji".

Posłowie PO piszą do Szymczyka. "Niech pan broni honoru policji"Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
dcol4aq
dcol4aq

W czwartek podczas porannych głosowań w Sejmie poseł Nowoczesnej Adam Szłapka złożył wniosek o przerwę, by - jak mówił - "w świetle ostatnich doniesień dać premier Beacie Szydło szansę na zdymisjonowanie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego" w kontekście sprawy śmierci Igora Stachowiaka. - Na ostatnim posiedzeniu Sejmu wysłuchaliśmy informacji rządu ws. śmierci i tortur pana Igora Stachowiaka na posterunku policji we Wrocławiu, wtedy właściwie wszystkie kluby parlamentarne jednoznacznie mówiły, że minister, który przez rok nie był w stanie rozwikłać sprawy tortur i śmierci obywatela RP, przez rok mataczył w tej sprawie, gdyby miał honor, to by się po prostu podał do dymisji - dowodził Szłapka.

Na te słowa zareagował prezes PiS Jarosław Kaczyński. - W latach 2012-2015 na komisariatach zginęły 42 osoby; poza tym przypomnijcie sobie Smoleńsk i kto się podał do dymisji za Smoleńsk - odpowiedział szef PiS Jarosław Kaczyński.

Właśnie te słowa - jak twierdzi klub PO - "stanowią poważne oskarżenie pod adresem policji i służących w niej funkcjonariuszy". Jak czytamy w piśmie adresowanym do komendanta głównego policji, podanie tej liczby bez informacji o okolicznosciach i stwierdzonych przyczynach zgonów, stanowi "publiczną sugestię odpowiedzialnosci funkcjonariuszy za śmierć 42 osób". - Za czasów rządów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych pana posła, pana przewodniczącego Schetyny, zginęło 5 osób, czyli 5 razy powinien podać się do dymisji, a poza tym przypomnijcie sobie Smoleńsk i kto się podał do dymisji za Smoleńsk - dodał prezes PiS.

dcol4aq

"Sytuacja ta wymaga stanowczej reakcji Pana Komendanta i obrony honoru policji" - piszą posłowie. "W trosce o dobre imię całej formacji i służących w niej funkcjonariuszy domagamy się podania do publicznej wiadomości listy przypadków śmierci na komendach i komisariatach Policji, o których mówił Jarosław Kaczyński wraz z podanim okoliczności tych zdarzeń, stwierdzonych przyczynach zgonów, ewentualnym udziale w tych zdarzeniach funkcjonariuszy i wyciągniętych konsekwencjach".

dcol4aq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcol4aq
Więcej tematów