Posiedzenie RBN. Prezydent Duda po spotkaniu: scena polityczna zgodna ws. wzmocnienia wschodniej flanki NATO
• Cała scena polityczna zgodna ws. zwiększenia wojsk NATO w Polsce - powiedział prezydent
• Podkreślił, że dyskusje i wątpliwości dotyczą tylko "kwestii szczegółowych"
• Zaapelował o wstrzemięźliwość słowną ws. szczytu NATO i ŚDM
We wtorek z inicjatywy prezydenta Dudy odbyło się posiedzenie RBN w związku z lipcowym szczytem NATO w Warszawie.
W posiedzeniu w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie wzięli udział m.in.: marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, a także: prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.
- Jeśli chodzi o wzmocnienie wschodniej flanki NATO i obecność wojsk sojuszniczych w Polsce, cała scena polityczna jest zgodna, że jest to dobry kierunek - powiedział prezydent po posiedzeniu Rady.
- Jeżeli chodzi o kwestie kierunkowe, to znaczy jak najlepszego przeprowadzenia szczytu NATO w Polsce i Światowych Dni Młodzieży w Polsce, z punktu widzenia organizacyjnego, a także promocji naszego kraju, nie ma żadnych rozbieżności w świecie polityki - powiedział prezydent.
- Wszyscy mówimy tutaj jednym głosem. Podobnie jest jeśli chodzi o kwestie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych w Polsce - też cała scena polityczna jest zgodna, że jest to dobry kierunek i jest to Polsce potrzebne - dodał. Prezydent podkreślił, że dyskusje i wątpliwości dotyczą tylko "kwestii szczegółowych".
Prezydent apeluje, by nie podgrzewać politycznych sporów
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zwrócił się z apelem do wszystkich uczestników Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży "zachować nieco wstrzemięźliwości", nie prowokować i nie podgrzewać politycznych sporów.
- Zwróciłem się z apelem do wszystkich uczestników Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby w związku z tymi zbliżającymi się wydarzeniami zachować nieco wstrzemięźliwości, przede wszystkim słownej, w dyskusjach politycznych, aby nie prowokować politycznych sporów, aby zachować spokojną atmosferę - powiedział.
Jak dodał, ta spokojna atmosfera - z związku ze zbliżającymi się wydarzeniami w Polsce - jest nam potrzebna.
- Zwróciłem, się z takim apelem, jako prezydent Rzeczypospolitej, aby zachować kulturę polityczną, nie podgrzewać sporów. Wiadomo, że spór jest pewną naturą demokracji, nie mam co do tego wątpliwości, zawsze będą spory, ale chodzi o to, aby przez ten czas, kiedy zbliżamy się do tych wielkich wydarzeń międzynarodowych, kiedy ważna jest kwestia wizerunku naszego kraju na zewnątrz, ale również bezpieczeństwa wewnętrznego, zachować tę wstrzemięźliwość na scenie politycznej - powiedział Duda.
Poinformował, że członkowie RBN zostali zapoznani ze stanem negocjacji związanych ze szczytem NATO. Dodał, że rozmowa dotyczyła także kwestii bezpieczeństwa związanych z przeprowadzeniem szczytu i Światowych Dni Młodzieży. Prezydent wyraził nadzieję, że "poważni politycy" tę jego prośbę potraktują poważnie.
Szef MSZ: wszystko idzie w normalnym tempie
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, pytany o przebieg posiedzenia i stan przygotowań do szczytu NATO, powiedział dziennikarzom: "wszystko idzie w normalnym tempie. O tym poinformowaliśmy również prezydenta, panią premier i opozycję. Spotkanie było w formule poufnej, tajnej, mogę tylko powiedzieć, że rozmawialiśmy o bezpieczeństwie kraju".
Dopytywany, co Polska chce osiągnąć przez szczyt, powiedział, że "stałą obecność w Polsce, która zapewni nam odstraszanie i bezpieczeństwo". Zapewnił, że spodziewa się, że ten cel zostanie osiągnięty. Pytany, czy jest pewien, że Polska będzie bezpieczna w czasie szczytu, szef MSZ powiedział: "mam takie gwarancje".
Szczerski: na szczycie deklaracja UE-NATO ws. bezpieczeństwa
W ramach sesji NATO-Unia Europejska podczas szczytu Sojuszu w Warszawie ma zostać przyjęta deklaracja dotycząca współpracy w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych i cyberbezpieczeństwa - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
W sesji NATO-UE wezmą udział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini - poinformował Szczerski, prezydencki minister odpowiadający za sprawy zagraniczne. Dodał, że za sprawą polskiej inicjatywy na sesji będą także obecni przedstawiciele Finlandii i Szwecji, krajów unijnych i bliskich partnerów Sojuszu.
- Deklaracja o współpracy NATO-Unia Europejska będzie częścią dorobku szczytu warszawskiego - podkreślił Szczerski. Ocenił, że będzie to bardzo ważny krok w zakresie współpracy obu organizacji, które, zachowując autonomię i odrębne cele, deklarują także chęć współpracy w zakresie zagrożeń, które mogą zwalczać wspólnie. - Te dwa obszary szczególnie istotne to zagrożenia hybrydowe i cyberbezpieczeństwo - podkreślił.
Szczerski powiedział, że deklaracja UE-NATO ma być podpisana przed szczytem i na nim ogłoszona, albo podpisana dopiero na szczycie Sojuszu w Warszawie.
Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama zamierza spotkać się w Warszawie z szefami Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej: Donaldem Tuskiem i Jean-Claude'em Junckerem, by rozmawiać o zagadnieniach walki z terroryzmem, o problemie uchodźców i o sprawach gospodarczych.
- Cieszymy się, że Polska będzie tym miejscem, w którym odbędzie się spotkanie na szczycie USA-UE, bo to pokazuje rolę Polski jako ważnego kraju Unii Europejskiej i ważnego partnera Stanów Zjednoczonych - powiedział Szczerski. Dodał, że jest to powodem satysfakcji dla prezydenta Andrzeja Dudy.
W szczycie NATO, który odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie pod przewodnictwem sekretarza generalnego sojuszu Jensa Stoltenberga, wezmą udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.
W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce; wojskowi zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów w krajach regionu.
Główne uroczystości ŚDM zaplanowano na 26-30 lipca w Krakowie, z udziałem papieża Franciszka.