Porozumienie macedońsko-albańskie tuż tuż?
Uczestnicy macedońsko-albańskich negocjacji byli w środę po południu "całkiem blisko" osiągnięcia porozumienia o uregulowaniu konfliktu - poinformowały ze Skopje zachodnie źródła
dyplomatyczne.
01.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
_ Już prawie doszliśmy do porozumienia_, nie tylko co do statusu języka albańskiego, ale także całego pakietu spraw poruszanych w negocjacjach - oświadczył pragnący zachować anonimowość zachodni dyplomata.
Projekt porozumienia, którego "kilka szczegółów" wymaga jeszcze omówienia, przewiduje, że albański będzie językiem oficjalnym w okręgach, gdzie Albańczycy stanowią co najmniej 20% ludności.
Zezwoli się też na posługiwanie się albańskim w parlamencie, zarówno podczas sesji plenarnych, prac komisji, jak i wystąpień na forum izby. Ustawy będą opracowywane w dwóch językach - macedońskim i albańskim.
Jednak na szczeblu rządu centralnego w użyciu będzie jedynie język macedoński.
Odrzucono żądania Albańczyków, dotyczące utworzenia własnej policji lokalnej. Policja pozostanie w gestii ministerstwa spraw wewnętrznych, jednak jej miejscowi komendanci będą mianowani we współpracy z Albańczykami.
Źródło zachodnie twierdzi, że wszystkie te ustalenia zaakceptowały partie macedońskie. Strona albańska w zasadzie jest im przychylna, jednak w dalszym ciągu uzgadnia je z przywódcami Armii Wyzwolenia Narodowego. (reb)